نوشته ها

برگزاری اولین جلسه بررسی مشکلات صنایع دستی با حضور صنعتگران مرد در شهرستان سرایان

ارسال شده توسط :

برگزاری اولین جلسه بررسی مشکلات صنایع دستی با حضور صنعتگران مرد در شهرستان سرایان

(( میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی ))

اولین جلسه نشست تخصصی صنایع دستی با حضور صنعتگران مرد شهرستان سرایان در محل نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان سرایان برگزار گردید.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی، در ابتدای جلسه محمد عرب مسئول میراث فرهنگی سرایان ضمن حمد و ستایش خدای متعال به معرفی مختصر میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری و بالاخص اهمیت موضوع صنایع و پتانسیل های موجود در شهرستان و نقش صنایع دستی بر رونق اقتصادی پرداخت و توسعه پایدار و همه جانبه پرداخت.

وی خاطر نشان کرد: صنایع دستی در طول تاریخ نقش مهم و سازنده ای در زندگی بشر داشته و علاوه بر بحث درآمد معرف آداب و رسوم و فرهنگ مردم نیز می باشد.

مسئول میراث فرهنگی٬ صنایع دستی و گردشگری سرایان همچنین در خصوص امر اشتغال در صنایع دستی توضیحاتی ارئه داد و تاکید کرد: هر صنعتگر هنر خویش را به چند نفر بیاموزد تا در آینده شاهد به فراموشی سپردن هنرهای این منطقه نباشیم.

عرب گزارشی از برگزاری هر ساله نمایشگاه صنایع دستی و سوغات محلی در شهرستان ارائه داد و از حضور صنعتگران در نمایشگاهها تقدیر و تشکر نمود.

در این نشست نیز از صنعتگران برای همکاری در ثبت آوای زنگوله های سرایان دعوت شد و در مورد تشکیل تعاونی های صنایع دستی، راه اندازی وبلاگ تبلیغات و فروش اینترنتی محصولات صنایع دستی و چاپ بروشور تبلیغاتی به منظور مرتفع شدن مشکلات فروش و همچنین تشکیل صندوق قرض الحسنه صنعتگران در جهت حل مشکلات مالی بحث و گفتگو انجام شد.

از دیگر مباحث مطرح شده: تولید آثار برای دریافت نشان ملی، همکاری جهت برپا کردن غرفه محصولات شهرستان سرایان در نمایشگاه های سایر شهرستان ها، بسته بندی تولیدات صنایع دستی، راه اندازی کارگاه های تولید محصولات صنایع دستی و استفاده از تسهیلات طرح پشتیبان و همچنین کمک در جهت مرمت بازارچه آهنگران (میثم) بود.

در پایان نیز صنعتگران مشکلات حوزه فعالیتشان را بیان کردند و از نمایندگی میراث فرهنگی شهرستان خواستار شدند در صورت امکان در حل این مشکلات آنان رایاری کند٬ که از اهم این مسائل می توان به عدم بازاریابی مناسب، عدم وجود نیروی کار انسانی (در رشته نمد مالی)، عدم آشنایی مردم با انواع زنگوله ها که در بحث بازاریابی تاثیر دارد، نداشتن کارگاه مناسب بعضی از صنعتگران، عدم وجود بازارچه دائمی فروش صنایع دستی در ورودی شهر و…اشاره کرد.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons