نوشته ها

برگزاری جشنواره انجیر در روستای دوسیران از توابع کازرون

ارسال شده توسط :

برگزاری جشنواره انجیر در روستای دوسیران از توابع کازرون

(( میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان فارس ))

مسئول اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری کازرون از برگزاری جشنواره انجیر در روستای دوسیران خبر داد .

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان فارس محمدرضا معینی گفت : دستگاههای مردمی شهرستان از جمله اداره میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری شهرستان کازرون ،بخشداری کوهمره و نودان ،  شورا و مردم روستای دوسیران و انجمن های مردم نهاد از جمله متولیان جشنواره دوسیران می باشند .

وی هدف از برگزاری جشنواره انجیر دوسیران را ،شناساندن انجیر و نام دوسیران در سطح ملی، اخذ برند انجیر برای دوسیران به ‌طوری ‌که انجیر را در سطح ملی با نام دوسیران بشناسند، جذب سرمایه ‌گذار و توسعه باغات و صنایع تبدیلی، معرفی جاذبه‌های و پتانسیل‌های گردشگری این روستا، ایجاد شغل پایدار از طریق تولید انجیر و رهایی از شغل فصلی در این راستا، عملیاتی کردن شعار سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل و فعال کردن تعاونی زنان روستایی دانست .

معینی اضافه کرد : روستای دوسیران به دلیل اقلیم و شرایط آب و هوایی، مهمترین و بهترین مکان برای کشت و تولید انجیر است.

مسئول میراث فرهنگی شهرستان کازرون در ادامه  گفت : مردم دوسیران  از دیرباز با تولید، مصرف و عرضه آن آشنا بودند و کشاورزان این روستا آشنایی دیرینه ‌ای با کاشت این محصول دارند و فروش این محصول و فراورده‌ های آن تأثیر بسزایی در اقتصاد منطقه خواهد داشت .

معینی ادامه داد : برپایی چنین جشنواره هایی در سطح شهرستان نه تنها منجر به شناسایی و معرفی قابلیتهای تاریخی و گردشگری منطقه می شود بلکه فرصتی را نیز فراهم می کند تا زیر ساخت های گردشگری در منطقه ایجاد گردد ایشان روستای دوسیران را یکی از روستاهای تاریخی کازرون با قدمتی بسیار دانست که آثار آن را می توان از دوره پیش از تاریخ  بصورت نقوش رنگی در یکی از پناه گاههای صخره ای تا دوران تاریخی که شامل معماری چهار صفه ،آب انبارها و قبرستان های قدیمی یا سنگ قبرهای با ارزش و مجسمه های شیرهای سنگی  مشاهده نمود . این روستا با دارا بودن ۱۴ اثر تاریخی شناسایی و ثبت شده در فهرست آثار ملی ایران معماری منسجم و یکدست پلکانی ، طبیعت زیبا و بکر و باغستان های دست ساز پلکانی در سال ۱۳۹۱ به عنوان یکی از روستاهای هدف گردشگری در استان فارس معرفی شده است .

گفتنی است روستای دوسیران در بخش کوهمره نودان در شمال غرب شهرستان کازرون و در منتهی الیه سلسله جبال زاگرس حد فاصل قائمیه به سمت ابوالحیات بین جنگل های بلوط واقع شده است که جشنواره انجیر دوسیران در راستای جذب گردشگر در اوائل مهرماه برگزار خواهد شد .

 

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons