نوشته ها

برگزاری جشنواره سنتی در گیلان بمناسبت روز جهانی بناها و محوطه های تاریخی

ارسال شده توسط :

برگزاری جشنواره سنتی در گیلان بمناسبت روز جهانی بناها و محوطه های تاریخی

(( میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان ))

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان از اجرای ویژه برنامه های این اداره کل بمناسبت روز جهانی بناها و محوطه های تاریخی خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان؛ رضا علیزاده با تبریک به مناسبت روز جهانی بناها و محوطه ها و نقش آن انتقال میراث کهن این سرزمین به آیندگان اظهار داشت: آنچه که ضامن هویت بخشی به جامعه و احیای فرهنگی می شود، توجه به داشته های ارزشمند گذشتگان بعنوان میراثی ماندگار است.

وی به شعار امسال  روز جهانی بناها و محوطه های تاریخی تحت عنوان ” میراث ورزشی، با هدف تجلیل از نقش ورزش در بهبود زندگی انسان” اشاره نمود و گفت: این عنوان با هدف تجلیل از نقش ورزش در بهبود زندگی انسان انتخاب شده است.

این مسئول با بیان اینکه دو ورزش بومی – محلی لافند بازی و کشتی گیله مردی  در فهرست آثار ناملموس گیلان به ثبت رسیده، از اجرای ویژه برنامه های اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری این استان بمناسبت روز جهانی بناها و محوطه ها خبر داد.

علیزاده به برپایی جشنواره سنتی فرهنگی- ورزشی در موزه میراث روستایی گیلان و اماکن تاریخی استان اشاره نمود و افزود: مسئولان استانی و شهرستانی به ویژه مسئولان ادارات ورزش و جوانان شهرستانهای گیلان از مدعوین این جشنواره خواهند بود.

وی، تلاش و پیگیری مکاتبات جهت ثبت زورخانه پوریای ولی بعنوان اولین زورخانه ورزشی رشت را از اقدامات میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان خواند و بیان داشت: انجام مکاتبات برای ثبت زورخانه ورزشی شهرستان لاهیجان نیز صورت گرفته و امید است در آینده نزدیک شاهد ثبت این مکان ورزشی و پر اصالت باشیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان نسبت به واگذاری کاروانسرای لات به بخش خصوصی از سوی دفتر حفظ و احیاء بناها، محوطه ها و بافت های تاریخی سازمان مرکزی ابراز خرسندی نمود و افزود: نگهداری از اماکن تاریخی، ایجاد اشتغال، جلوگیری از تخریب و جذب گردشگر از مزایای واگذاری اماکن تاریخی است.

گفتنی است جشنواره فرهنگی- ورزشی مذکور روز پنج شنبه ۲/۲/۹۵ ساعت ۱۶ تا ۱۸:۳۰ برگزار می شود.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons