نوشته ها

برگزاری دوره آموزشی حوله بافی در شهر سه قلعه

ارسال شده توسط :

برگزاری دوره آموزشی حوله بافی در شهر سه قلعه

((میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان جنوبی))

در راستای حفظ، احیاء و آموزش رشته های صنایع دستی و همچنین ایجاد اشتغال و کمک به اقتصاد خانواده ها دوره آموزش پارچه بافی در شهر سه قلعه شهرستان سرایان برگزار گردید.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی، مسئول نمایندگی میراث فرهنگی، سرایان گفت: تجهیزات کارگاهی توسط میراث فرهنگی در اختیار آنها قرار گرفته و صنعتگر تنها می بایست هزینه مواد اولیه را پرداخت نماید.

محمد عرب افزود: اقدامات حمایتی از سوی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور جهت تشویق و حمایت از هنرمندان صنایع دستی در نظر گرفته شده که معافیت از مالیات، شرکت در نمایشگاه های مختلف داخلی و خارجی، تسهیلات بانکی کم بهره در غالب راه اندازی کارگاه تولیدی و پشتیبان با بهره ۴ درصد و بیمه تأمین اجتماعی تنها با پرداخت ماهیانه ۴۰ تا ۴۵ هزار تومان (هفت درصد توسط بیمه گذار) و مابقی توسط دولت، کمک به راه اندازی کارگاههای خانگی و حتی تولیدی در قالب تعاونی از طریق پرداخت تسهیلات کم بهره و همچنین تأمین تجهیزات و مواد اولیه و…از جمله این مزایا است.

وی ادامه داد: این نمایندگی آمادگی دارد تا درخصوص بیمه صنعتگران و هنرمندان واجد شرایط اقدام نماید.

مسئول نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سرایان خاطر نشان کرد: حوله‌بافی نوعی فرآورده نساجی سنتی است که به کمک دستگاه بافندگی دو و چهار وردی تولید می‌شود. ازجمله خصوصیات این رشته از صنایع دستی این است، که اولا کلیه‌ی مراحل سه‌گانه بافندگی با حرکات دست و پا انجام می‌شود. ثانیا امکان استفاده از پودهای رنگی به میزان نامحدود و همچنین تنوع طرح بافت با در اختیار داشتن و کنترل حرکات وردها میسر می‌شود و کیفیت محصولات تولیدی بسیار بهتر از تولیدات مصنوعی است. هنر حوله‌بافی با ترکیب رنگ‌ها ‌در کل پارچه و حاشیه کار با خلاقیت خود هنرمند تولید می‌شود. البته ممکن است برای طراحی یک بافته از نمونه‌هایی استفاده‌‌ شود که در زمان گذشته کاربرد داشته‌است.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons