نوشته ها

برگزاری نمایشگاه فرهنگ اتریش در حافظیه

ارسال شده توسط :

برگزاری نمایشگاه فرهنگ اتریش در حافظیه

(( میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان فارس ))

مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس با اشاره بر جاذبه های تاریخی ، طبیعی و گردشگری استان فارس گفت با توجه به پتانسیل ها و جاذبه ها و زیر ساخت های متعدد و متنوعی که در استان فارس و شهر شیراز وجود دارد آماده پذیرایی از گردشگران داخلی و خارجی هستیم .

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس دکتر مصیب امیری در دیدار با مدیر موزه بین المللی شهر گراتس اتریش و هیئت همراه طی سخنانی به معرفی جاذبه ها و پتانسیل های موجود در شهر شیراز و استان فارس پرداخت و گفت : فارس یکی از استان های مهم به دلیل وجود آثار تاریخی و ارزشمند کشور است . در این استان نزدیک به ۳۰۰۰ اثر در فهرست ملی به ثبت رسیده است . همچنین ۴ اثر تاریخی این استان نیز در فهرست جهانی قرار گرفته و هم اکنون مقدمات ثبت پنجمین اثر استان فارس در یونسکو فراهم شده است .

وی با بیان اینکه مجموعه ساسانی فارس به زودی در فهرست جهانی قرار می گیرد افزود : مجموعه ساسانی فارس شامل آثار تاریخی در شهرستان های فیروزآباد ، سروستان و کازرون ( بیشاپور ) می باشد .

مدیرکل میراث فرهنگی فارس در ادامه گفت : فارس در دوره های مختلف تاریخی همواره مورد توجه و یکی از مناطق مهم سیاسی کشور محسوب می شده است .

وی افزود : آثار ارزشمندی از دوره های ایلامیان ، هخامنشیان ، ساسانیان ، زندیه و قاجار در استان فارس وجود دارد که هر یک دارای ویژگی های منحصر به فردی می باشد .

دکتر امیری در ادامه به وجود ۱۵ موزه تخصصی در استان اشاره کرد و گفت : در حال حاضر ۵ موزه تخصصی نیز در این استان و شهرستان های آن در حال ساخت می باشند که در شهرستان های پاسارگاد ، شیراز ، بوانات و آباده می باشد .

وی همچنین افزود : در تلاشیم تا در هریک از شهرستان های فارس یک موزه تخصصی راه اندازی کنیم . به طور مثال در حال حاضر موزه تخصصی هخامنشی در مجموعه جهانی تخت جمشید ، موزه تخصصی ساسانی در شهرستان کازرون و موزه تخصصی زندیه در شیراز فعال هستند .

مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس در ادامه به بزرگترین موزه منطقه ای کشور که در نزدیکی آرامگاه حافظ که در حال ساخت است اشاره کرد و گفت : در ضلع شمالی حافظیه موزه منطقه ای و باغ موزه مشاهیر در حال ساخت می باشد که امیدورایم تا ۲ سال آینده به بهره برداری برسد .

وی ادامه داد : هم اینک به متقاضیانی که قصد سرمایه گذاری و ایجاد موزه را داشته باشند مجوز راه اندازی موزه داده می شود .

دکتر امیری در بخش دیگری از سخنانش خواستار توسعه گردشگری ایران و اتریش شد و گفت : امید است با همکاری های فرهنگی بین دو کشور ایران و اتریش شاهد توسعه گردشگری باشیم .

وی افزود : استان فارس آماده پذیرایی از گردشگران اتریشی است و از هرگونه فعالیت فرهنگی بین دو کشور استقبال می کند .

بنابراین گزارش در ادامه این دیدار مدیر بخش بین الملل موزه بین المللی شهر گراتس اتریش طی سخنانی با بیان اینکه باعث افتخار ما است که بتوانیم نمایشگاه فرهنگی در شهر حافظ برپا کنیم افزود : در نظر داریم نمایشگاهی از محصولات فرهنگی ، اشیاء تاریخی ، اصناف و کتب در شهر شیراز و در کنار آرامگاه حافظ برگزار کنیم .

وی افزود : برپایی چنین نمایشگاه هایی تعاملات فرهنگی بین دو کشور را در پی خواهد داشت .

گفتنی است در این دیدار مدیرکل میراث فرهنگی فارس موافقت خود را جهت برگزاری این نمایشگاه در آرامگاه حافظ اعلام نمود .

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons