نوشته ها

برگزاری نمایشگاه موتورسیکلت های قدیمی در تربت حیدریه

ارسال شده توسط :

برگزاری نمایشگاه موتورسیکلت های قدیمی در تربت حیدریه

((میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی))

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تربت حیدریه از افتتاح نمایشگاه موتورسیکلت‌های قدیمی برای نخستین‌بار در شرق کشور خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، هادی شریفان گفت: شورای بین‌المللی موزه‌ها (ایکوم) ۲۹ اردیبهشت را روز جهانی موزه اعلام و به این مناسبت مراسم بزرگداشتی را برپا می‌کند و موضوع روز جهانی موزه در سال ۲۰۱۶ “موزه و چشم‌انداز فرهنگی” خواهد بود؛ به همین منظور مقرر است در مجمع عمومی ایکوم موزه و ظرفیت‌های آن مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

وی افزود: هر موزه با توجه به چشم‌انداز خاص خود، از دانش و مهارت منحصر به فردی جهت نیل به مقصود استفاده می‌کند تا مأموریت اصلی خود را که حفاظت از میراث بشری چه در درون موزه‌ها و چه محیط بیرونی است، به نحو احسن تحت پوشش قرار دهد.

شریفان تاکید کرد: ۱۵ برنامه درهفته میراث فرهنگی به صورت متنوع اجرا می‌شود که شامل کوهپیمایی، طبیعت‌گردی، برگزاری انجمن نخبگان، برگزاری نخستین نمایشگاه موتورسیکلت‌های قدیمی در شرق کشور با همکاری آقای کوهستانی که حدود ۳۰ موتور سیکلت به نمایش گذاشته می‌شود و… است.

وی تاکید کرد: از مجموع ۷۰ بنای تاریخی شناسایی شده در این شهرستان، ۴۶ اثر در فهرست آثار ملی قرار گرفته که ۳۵ مورد آن بنای تاریخی و بقیه محوطه و تپه‌های باستانی است.

شریفان افزود: البته ابریشم‌کشی یا چله‌کشی تربت حیدریه نیز در فهرست آثار معنوی کشور به ثبت رسیده و درصدد ثبت درخت کاج ۷۰۰ ساله روستای کاج در بخش مرکزی تربت حیدریه نیز هستیم.

وی در بخش دیگری اظهار کرد: منطقه تربت حیدریه فاقد مراکز طبیعی مهم و شناخته شده است و تنها می‌توان به منطقه گردشگری رودمعجن و حصار در بخش بایگ تربت اشاره داشت.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons