نوشته ها

برگزاری هفتمین دوره مسابقات کشوری استقامت در قطب سوار کاری ایران

ارسال شده توسط :

برگزاری هفتمین دوره مسابقات کشوری استقامت در قطب سوار کاری ایران

((میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان کردستان))

کردستان قطب سوار کاری استقامت ایران است و روز جمعه ۲۰ شهریور ماه امسال هم میزبان هفتمین دوره مسابقات سوار کاری استقامت کشوری در مسافت های ۹۰ و ۱۲۵ کیلو متر است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان کردستان ، هفتمین دوره مسابقات سوار کاری استقامت کشور در مسافت های ۹۰ و ۱۲۵ کیلو متر روز جمعه ۲۰ شهریور ماه سال جاری در مرکز سوار کاری کُردان سنندج به همت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان، هیئت سوار کاری استان، اداره کل ورزش و جوانان استان و شرکت خوراک دام سورنا برگزار می شود.

دبیر هیئت سوار کاری کردستان بعدازظهر امروز یکشنبه در نشستی با خبرنگاران استان در سنندج با بیان اینکه استان کردستان در رشته استقامت در کشور حرف برای گفتن دارد، گفت: سوابق حضور تیم سوار کاری استقامت کردستان در مسابقات بین المللی و ملی به سال ۴۷ بر می گردد و همواره تیم اول کشور در این رشته بوده است.

شاهین تیمن عنوان کرد: هر سال چندین دوره مسابقات استقامت در سطح کشور برگزار می شود که اولین دوره آن همواره در کردستان برگزار شده است.

وی اظهار داشت: در هفتمین دوره برای نخستین بار در کشور مسابقات سوار کاری استقامت در مسافت ۱۲۵ کیلو متر برگزار می شود.

وی بیان کرد: تاکنون ۱۳ استان کشور ازجمله کرمان، خوزستان، کرمانشاه، یزد، اصفهان، لرستان، کرمانشاه و کهکیلویه و بویر احمد، چهارمحال و بختیاری برای شرکت در این دوره از مسابقات اعلام آمادگی کردند.

دبیر هیئت سوار کاری کردستان با اشاره به اینکه هر سال در مسابقات استقامت که در کردستان برگزار می شود شاهد بیشترین شرکت کننده هستیم، ادامه داد: ۸۰ راس اسب و سوارکار در این دوره از مسابقات شرکت داشتند و پیش بینی می شود امسال از این تعداد هم بیشتر شرکت کنند.

تیمن به شرایط شرکت در این مسابقات اشاره کردو گفت: این مسابقات ابتدا در سطح استانی و در مسافت های ۴۰، ۶۰ و ۸۰ کیلو متر برگزار می شود و آنگاه سوار کارانی که این مراحل را با موفقیت طی کنند به مرحله کشوری که در مسافت های بیش از ۹۰ کیلومتر برگزار می شود راه می یا بند.

وی شرط سنی برای شرکت در این مسابقات را بالای ۱۴ سال هم برای بانوان و هم آقایان ذکر و عنوان کرد: در مسابقات استقامت همواره شاهد حضور ۱۰، ۱۵ سوارکار زن هم هستیم.

دبیر هیئت سوار کاری کردستان با بیان اینکه ۹۸۰ راس اسب تاکنون در استان شناسایی شده است، گفت: از این تعداد ۴۵۰ راس آن در سنندج بوده است

برگزاری پنجمین جشنواره کشوری بومی و محلی با اسب در کردستان

برای پنجمین سال متوالی است که در کنار مسابقات استقامت شاهد جشنواره کشوری بازی های بومی و محلی با اسب هم برگزار می شود.

پنجمین دوره این جشنواره ۱۸ شهریور ماه امسال در مجموعه ورزشی شاهو واقع در شهرک سعدی سنندج برگزار می شود و شرکت کنندگان در مسابقه استقامت هم می توانند در این جشنواره شرکت کنند.

اقبال میهمی مسئول برگزاری هفتمین دوره مسابقات استقامت و پنجمین جشنواره بازی های بومی و محلی با اسب هم در جمع خبرنگاران گفت: جشنواره بازی های بومی و محلی در چهار رشته شامل مار پیچ، امداد، پرچم برداری و زیبا سواری برگزار می شود.

وی به تاریخچه و اهمیت هر کدام از بخش های مذکور اشاره کرد و ادامه داد: بخش مارپیچ به منظور نشان دادن توانایی سوارکار در مسیر های انحرافی، بخش امداد برای توقف ناگهانی در پرتگاه ها، پرچم برداری هم یکی از رسوم پیشینیان ما در مراسم های عروسی در نظر گرفته شده است.

وی با بیان اینکه این مسابقات با هدف نشان دادن چابک سواری سوارکاران منطقه برگزار می شود، عنوان کرد: بازی های بومی و محلی با اسب در سال ۹۲ به عنوان اثر معنوی در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

مسئول برگزاری هفتمین دوره مسابقات استقامت و پنجمین جشنواره بازی های بومی و محلی با اسب ادامه داد: حق ثبت نام در مسابقات استقامت براساس آنچه از سوی فدراسیون تعیین شده برای مسافت ۹۰ کیلو متر ۱۵۰ هزار تومان و برای ۱۲۵ کیلو متر هم ۳۰۰ هزار تومان است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود از راه اندازی کمپ گردشگری با همکاری اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان خبر داد و یادآور شد: در این کمپ که بزودی افتتاح می شود، تورهای طبیعت گردی چند روزه به وسیله اسب برگزار می شود.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons