نوشته ها

بر اساس کشفیات جدید باستان شناسی؛ سابقه سکونت انسان در اورامان به بیش از ۴۰ هزار سال پیش باز می گردد

ارسال شده توسط :

بر اساس کشفیات جدید باستان شناسی؛ سابقه سکونت انسان در اورامان به بیش از ۴۰ هزار سال پیش باز می گردد

((میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه))

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه گفت: بر اساس جدید ترین کاوش های باستان شناسی، سابقه سکونت انسان در اورامان به بیش از ۴۰ هزار سال پیش باز می گردد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه، مهندس علی فعله گری با اعلام این خبر اظهار داشت: در کاوش های باستان شناسی نجات بخشی در منطقه اورامان در شمال غرب استان کرمانشاه، آثاری از محل سکونت انسان های نخستین با قدمت بیش از چهل هزار سال یافت شده است.

وی افزود: این کاوش ها با هدف نجات بخشی از آثار باستان شناختی موجود در محدوده سد داریان در شهرستان پاوه به سرپرستی دکتر سونیا شیدرنگ در حال انجام است.

مهندس فعله گری تصریح کرد: تا کنون کاوش در یک مکان به اتمام رسیده است و هیات کاوش در حال حاضر مشغول بررسی یک پناهگاه صخره ای در نزدیکی روستای هجیج است.

همچنین هادی شریفی رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان پاوه ، در خصوص این کاوش ها اظهار داشت: تا کنون آثاری از سکونت انسان های دوران پارینه سنگی میانی با قدمت بیش از ۴۰ هزار سال پیش کشف شده است که نشان دهنده سابقه بسیار کهن حضور انسان در منطقه کوهستانی اورامان است.

وی تصریح کرد: پیش از این قدیمی ترین آثار کشف شده در اورامان مربوط به دوره آشوری بود که در منطقه «تنگی ور» قرار دارد و مربوط به نیمه اول هزاره نخست پیش از میلاد است.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons