نوشته ها

بسترهای گردشگری در۵۰۰ روستای کشور فراهم شده است

ارسال شده توسط :

بسترهای گردشگری در۵۰۰ روستای کشور فراهم شده است

(( میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان ))

مدیرکل طبیعت‌ گردی میراث فرهنگی کشور، ضمن اعلام این خبر که دستورالعمل بوم گردی کشور تدوین شده گفت: بسترهای گردشگری در ۵۰۰ روستای کشور فراهم شده است.

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان، محمدعلی فیاضی در همایش اقتصاد مقاومتی و توسعه گردشگری روستایی در اردوگاه شهید فهمیده مینودشت، اظهار کرد: گردشگری روستایی می‌خواهد داشته‌ها و تنوع قومی و فرهنگی و همچنین ویژگی‌های منحصربه‌ فرد روستاها را معرفی کند.

وی با تأکید بر اینکه گردشگر به دنبال هتل نیست، ادامه داد: در اقامت بوم گردی و صنایع ‌دستی منسوخ‌ شده که به دلیل اقتصادی نبودن اتفاق افتاده می‌تواند جاذبه‌های بسیاری برای جذب گردشگر در روستاها داشته باشد.

وی از تدوین دستور العمل‌ های بوم گردی کشور خبر داد و اضافه کرد: تنها ۲۰۵ اقامتگاه بوم گردی از معماری، اقلیم و فرهنگ‌ های مختلف در کشور وجود دارد که این امر نشان می‌دهد تاکنون توجه کافی به این حوزه نداشته‌ایم.

فیاضی همچنین از فراهم کردن بسترهای گردشگری در ۵۰۰ روستا تا پایان برنامه ششم خبر داد و خاطرنشان کرد: تفاهم ‌نامه این برنامه بین وزارت کشور و سازمان میراث فرهنگی به امضاء رسیده و سهم خوبی به استان گلستان و شهرستان مینودشت اختصاص ‌یافته است.

وی با اظهار امیدواری نسبت به اینکه اتفاقات خوبی در سال آینده در این حوزه رقم خواهد خورد، بیان کرد: همچنین تفاهم‌ نامه دیگری برای ارائه بسته‌ های آموزشی فیلم و مولتی ‌مدیا در ۹ هزار و ۷۰۰ دفتر آی سی تی روستایی در کشور به امضاء رسیده است.

مدیرکل طبیعت ‌گردی کشور همچنین از امضاء تفاهم ‌نامه میراث فرهنگی با بنیاد مسکن خبر داد و گفت: هم در حوزه دولتی و هم گشایش اعتبارات اقداماتی انجام ‌شده تا بتوانیم اتفاقات میمون و مبارکی در روستاها رقم بزنیم.

وی بابیان اینکه هم‌ اکنون تعداد اقامتگاه‌ های بوم گردی در کشور کم است، افزود: این امر نشان می‌دهد تاکنون تلاش ما در این حوزه کم بوده اما هم‌ اکنون تفاهم‌ نامه‌ای با صندوق کار آفرینی امید برای پرداخت تسهیلات برای توسعه کلبه‌ های بوم گردی به امضاء رسیده و امیدواریم به ‌زودی شاهد تحول در این حوزه باشیم.

فیاضی همچنین هفت محور توسعه در هر منطقه را برشمرد و اظهار کرد: توسعه سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فنّاوری و … هریک می‌تواند منشأ تحولات در یک منطقه باشند اما توسعه محیط ‌زیست و گردشگری مسئولانه می‌تواند با حفظ و صیانت از طبیعت و محیط‌ زیست که دغدغه جهانی است، شادابی و نشاط و رونق اقتصادی را به همراه داشته باشد.

مدیرکل طبیعت‌ گردی کشور بابیان اینکه با تأکیدات مقام معظم رهبری بر ۵ برابر شدن ایران‌ گردان، تصریح کرد: پیش ‌بینی ما این است مطابق برنامه تا سال ۱۴۰۴ باید تعداد ایران‌ گردان به ۲۰ میلیون نفر و تا پایان برنامه ششم به ۲۵ میلیون نفر برسد.

وی متذکر شد: این مهم و رسیدن به این افق و چشم ‌انداز جز با اجرای تأکیدات رهبری بر اجرای اقتصاد مقاومتی میسر نخواهد بود.

 

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons