نوشته ها

بقعه شاهزاده محمد

ارسال شده توسط :

بقعه شاهزاده محمد

بقعه شاهزاده محمد (استان بوشهر)

 اين بقعه در شهرستان دشتي ، بخش کاکي ، 40 کيلومتري غرب روستاي شيخيان سلنجی و 49 کيلومتري جنوب غربي خورموج مرکز شهرستان قرار گرفته است.

درباره نسب آن حضرت اقوال متفاوتي ذکر شده است . برخي او را همان محمد بن موسي معروف به سيد مير محمد عابد مي دانند واضح است که اين قول نمي تواند صحيح باشد چرا که محمد بن موسي معروف به محمد عابد قبرش در شيراز و در جوار حرم مطهر احمد بن موسي معروف به شاهچراغ است .عده اي وي را نوه حضرت موسي بن جعفر(ع) مي دانند؛و بالاخره بعضي گويند نسب وي به امام سجاد(ع) مي رسد؛ دليل اين گروه آن است که در قديم در منطقه دشتي به آن دسته از اولاد حضرت علي (ع) که از نسل امام سجاد(ع) بوده اند شاهزاده  مي گفته اند. بنا به نقل مطلعين و معمرين محلي در قديم جايي که اکنون روستاي شيخيان، چاه حسين جمال، گزدراز و بريد قرار دارد شهري بزرگ و آباد به نام ” شهر سو ” وجود داشته است .

تاريخچه بقعه، معماري ، امکانات

قبر شاهزاده محمد تا مدتها رويش فقط يک گنبدچه بود تا اينکه  يک قرن و اندي سال پيش مرحوم حاج عباس بن زاير حسين بن محمد از طايفه بردستاني هاي شيخيان که فردي  متمكن و خيرانديش بود روي آن اتاقي احداث كرد. حاج علي اندرخور فرزند آن مرحوم جريان ساخت اتاق توسط پدرش را اينگونه بيان مي کند : « پدرم  كه فردي مالدار و محب اهل بيت بود، شبي شاهزاده محمد که  بقول پدرم سيدي نوراني و کوتاه قد بوده به خوابش مي آيد، آن بزرگوار به پدرم مي فرمايد : چرا اتاقي روي قبر من نمي سازي ؟ بعد از اين خواب پدرم با همکاري ديگر دوستداران آل علي (ع)  اتاقي سنگ و گچي و داراي  گنبد  و گلدسته به ابعاد 7×3 متر بر روي قبر شاهزاده محمد مي سازد. در سالهاي بعد با نذورات مردمي و به سرپرستي خادمين وقت به ترتيب اتاقي شش ضلع به مساحت 28 متر مربع مشهور به «دالون» و اتاقي ديگر به ابعاد 12×4 متر معروف به پنج دري به اتاق اصلي افزوده مي شود. چند سال قبل از انقلاب با هزينه حاج عبدالله دهقان از خيرين شيخيان و به سرپرستي مرحوم حاج سيد خسرو حسيني آزاد ، اتاق قديمي شاهزاده محمد تخريب و اتاق سنگ و گچي فعلي بنا مي گردد. اين اتاق بر فرازش گنبدي از نوع ناري با دو گلدسته كوچك در اطراف بنا گشته است. در زير گنبد قبري به طول 80/1 ، عرض85 و ارتفاع 95  سانتي متر قرار گرفته و بر روي آن ضريحي آلومينيومي نصب شده است.

ديوارهاي اتاق از داخل نازک کاري گچ و رنگ آميزي شده. در اطراف ضريح شش شاه نشين به ابعاد وجود دارد كه سقف همگي هلالي شكل و کفشان سيماني و مفروش به قالي و موکت است . داراي دو در ورودي اصلي در جانب  شرق و غرب و دو در فرعي در شمال و جنوب است. بقعه شاهزاده محمد داراي امکانات نسبتاً خوبي است که شامل فضاي سبز ، پنج زائر سرا، آب انبار، چاه آب ،سرويس بهداشتي،اشپزخانه و وسائل آشپزي مي باشد. متاسفانه جاده اش تاكنون خاکي ،پرپيچ و خم و رفت و آمد در آن به هنگام  زمستان و زمان بارندگي به سختي صورت مي گيرد.

۱


گفتگو

  1. سعید معبودی  سه شنبه, ۰۸ مهر ۱۳۹۳

    باسلام امیدوارم در راهی که قدم برداشته اید موفق باشید من که از مطالب سایت شما بسیاراستفاده می کنم …

    (پاسخ)

نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons