نوشته ها

امامزاده روشن آباد

ارسال شده توسط :

امامزاده روشن آباد

(( بنای امامزاده روشن آباد ))

امامزاده روشن آباد یا امامزاده فضل ا… و عبد ا… الکاظم در ۱۵ کیلومتری غرب شهرستان گرگان و در حاشیه جاده قدیم گرگان- کردکوی، در داخل یک گورستان واضح شده است. این امامزاده در حدود ….. متر مربع مساحت و متعلق به دوران تیموریان قرن ۹ ه.ق است. این بنا دارای سازه آجری و ملاط گل وآهک و اندود گچی در داخل است . پلان امامزاده به صورت هشت ضلعی، با فضای داخلی مربع شکل است. بر اساس شواهد موجود در طی ادوار گذشته و الحاقاتی نیز بدان اضافه شده است. ورودی به بقعه شامل ایوان زیبای گچبری شده ای که در شرق بقعه قرار دارد و دارای نقوش اسلیمی هندسی است. شبستان زیبای این بنا چسبیده به ضلع شرقی بقعه بوده که متاسفانه در سال ۱۳۶۴ تخریب گردیده است و بر جایش شبستان جدیدی با پلانی متفاوت و بزرگتر از آن ساخته شده است. کف اصلی بنا نسبت به سطح زمین حدود یک متر پایین تر است. فضای داخلی بقعه دارای سه پنجره کوچک و یک درب کوتاه و کم عرض است. دور تا دور بقعه دارای تراس(سکو) و ستون های چوبی چهار ترک است و در اضلاع خارجی بقعه نیز طاق و طاقنماهایی با قوس جناغی به شیوه رومی و ضربی و همراه تزیینات آجری مختلف بکار رفته است. فضای داخلی بقعه دارای پوشش گنبدی دو پوسته است و تراس های ایوان ورودی به بقعه دارای پوشش چوبی به صورت شیروانی و سفال پوش است(شبستان قدیمی بنا نیز به همین صورت بود). فضای داخلی بقعه دارای اندود گچی مزین به تزئینات گچبری با نقوش اسلیمی(گل و بته) و کاربندی های زیبای بر زمینه آبی لاجورد، قرمز و اخرایی است. گنبد ساقه دار بلند دارای دوازده طاقنما با قوس جناغی است که در ان اجرهای لعابدار فیروزه ای رنگ بکار رفته و هم چنین دارای دو گریو است، گریو پایینی شامل یک طوق(کمربند) پیش آمده با آجرهای ذره است و در هر دو گریو بالایی و پایینی تزئینات اجری به صورت دندان موشی مشاهده می شود. جداره خارجی گنبد مزین به تزیینات آجری، آجر کاشی(معقلی) است و پوشش مخروط گنبد نیز با کاشی فیروزه ای رنگ پوشیده شده است.

صندوق چوبی نفیس امامزاده، منبت کاری شده به صورت گل و بوته و دارای کتیبه است به تاریخ ۸۷۹ هجری قمری به خط رقاع و آیت الکرسی به خط ثلث و عمل استاد حاجی عبدا… بر روی آن حک شده است، دربهای منبت کاری شده و گرانبهای امامزاده متاسفانه در گذشته به سرقت رفته است.

گنبد این بنای ارزشمند به شیوه شبدری کند اجرا شده است و با توجه به اینکه اجرای پوشش در مناطق پر باران شمال به صورت رک می باشد ، این بنا از لحاظ اجرای گنبد و گریو بالای آن شاخص و در ایران منحصر به فرد است. این بنای ارزشمند دارای حریم مصوب و به شماره ۳۵۸ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons