نوشته ها

بهره مندی از ظرفیت های تاریخی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان رامیان زمینه ساز توسعه صنعت گردشگری است

ارسال شده توسط :

بهره مندی از ظرفیت های تاریخی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان رامیان زمینه ساز توسعه صنعت گردشگری است

((میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان))

مدیر کل میراث فرهنگی گلستان گفت: در راستای توسعه صنعت گردشگری و بهره مندی از ظرفیت ها و قابلیت های بالای تاریخی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان رامیان، برنامه ریزی های مطلوب توسعه صنعت گردشگری را فراهم می کند.

به گزارش روابط عمومی و امورفرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان، مدیر کل این دستگاه اجرایی در نشست با مسئولین شهرداری و شورای شهر رامیان با اعلام این مطلب افزود: در نظر است با انعقاد تفاهم نامه مشترک در سه حوزه میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری با شهرداری و شورای شهر شهرستان های استان، از ظرفیت های صنایع دستی ، تاریخی و گردشگری شهرستان ها بیش از پیش بهره گرفته شده و در راستای رونق صنعت گردشکری و درآمدزایی منطقه گام برداشته شود.

ابراهیم کریمی به اخذ مجوز جهت راه اندازی ۶ بازارچه صنایع دستی در استان و در۱۴ شهرستان به عنوان پایلوت فرهنگ و هنر اصیل استان اشاره داشت و تصریح نمود: در صورت مشخص شدن زمین توسط شهرداران و اعلام به میراث فرهنگی نسبت به پیش بینی اعتبار بازارچه ها اقدام خواهد شد.

وی در ادامه به اثر تاریخی حمام ایلخانی رامیان اشاره داشت و گفت: در راستای احیای این اثر تاریخی و با برنامه ریزی مطلوب جهت تبدیل آن به موزه ، سفره خانه سنتی ویا حمام اقدام می شود.

کریمی همچنین مراسم سنتی این شهرستان را به عنوان مراسم درخور توجه ذکر کرد و افزود: تلاش خواهد شد در راستای ثبت این مراسم در فهرست میراث معنوی کشور اقدام شود.

وی همچنین به برنامه ریزی جهت برگزاری جشنواره ها درهر شهرستان به صورت ماهانه اشاره داشت و ادامه داد: با همکاری ادارات مرتبط با فعالیت های گردشگری و میراث فرهنگی از جمله شهرداری ها و فرمانداری های و… می توان از تمامی قابلیت های استان در این جشنواره ها بهره برد وبه صورت جشنواره متمرکز برنامه ریزی شده و نسبت به ثبت این جشنواره ها نیز اقدام کرد.

کریمی همچنین با تاکید بر برقراری توازن در نگاه به شهرستان ها، به اولویت دادن به شهرستان های شاخص استان در برنامه ریزی های توسعه گردشگری اشاره داشت و گفت: باید ظرفیت ها و قابلیت های شهرستان ها به نحو مطلوب معرفی شود تا بتوان نسبت به کسب اعتبارات لازم اقدام کرد.

وی در ادامه فعالیت های زیرساختی این شهرستان را برشمرد و افزود: آماده سازی مجموعه شیرآباد خان ببین، ایجاد زیر ساخت های گردشگری گل رامیان (احداث روشنایی محور)، ایجاد کمپ دارکلاته و اجرای کمپ دلند و همچنین ساماندهی مجموعه باغ تاشته و روشنایی محور گردشگری پا قلعه از جمله اقدامات ایجاد زیرساخت های گردشگری در این شهرستان است که با اعتبار تخصیص یافته بالغ بر ۳میلیارد ریال در سال ۹۳ به اجرا درآمده اند.

گفتنی است حمام تاریخی رامیان، قلعه ماران، مجموعه آبشارهای رامیان، تپه های تاریخی ، گل رامیان و باغ تاشته از جمله قابلیت های طبیعی و گردشگری این شهرستان است و همچنین مراسم سنتی حنابندان و روز عاشورا نیز از جمله مراسم سنتی درخور توجه می باشند .مدرسه فرزانگان و کاخ رامیان نیز از دیگر قابلیت های این شهرستان است که می توان نسبت به احیای انها اقدام نمود و با ایجاد کاربری جدید از جمله بازارچه صنایع دستی و موزه از آنها بهره برد.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons