نوشته ها

به دلیل نامناسب بودن شرایط جوی؛ مکان برگزاری چهارمین جشنواره گردشگری زردآلوی بسطام تغییر کرد

ارسال شده توسط :

به دلیل نامناسب بودن شرایط جوی؛ مکان برگزاری چهارمین جشنواره گردشگری زردآلوی بسطام تغییر کرد

((اداره میراث ‌فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری شهرستان شاهرود))

 رئیس اداره میراث ‌فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری شهرستان شاهرود گفت: به دلیل نامناسب بودن شرایط جوی، مکان برگزاری چهارمین جشنواره گردشگری زردآلوی بسطام تغییر کرد. به گزارش روابط ‌عمومی اداره کل میراث‌ فرهنگی، صنایع ‌دستی و گردشگری استان سمنان، «حمیدرضا حسنی» اظهار داشت: محل برگزاری این جشنواره از پارک شهید مطهری به سالن ورزشی شهید چمران بسطام انتقال یافت. وی گفت: این جشنواره امروز و فردا (بیست و نهم و سی ام تیرماه ) از ساعت ۲۱ تا ۲۳ و با حضور شماری از هنرمندان کشوری برگزار می‌شود.

حسنی افزود: جشنواره زردآلو با مشارکت شهرداری و شورای اسلامی شهر نمونه گردشگری بسطام، اداره میراث فرهنگی شاهرود، فرمانداری شاهرود، بخشداری بسطام، جهاد کشاورزی شاهرود و مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان سمنان برگزار می‌شود. وی هدف از برگزاری این جشنواره را توسعه گردشگری منطقه، ترویج فرهنگ مصرف تولیدات داخلی، آشنایی با خواص درمانی این محصول و ارتقاء کیفیت و توسعه صادرات زردآلو عنوان کرد. حسنی با اشاره به جاذبه‌های گردشگری بسطام اظهار داشت: یکی از مهم‌ ترین جاذبه‌های بسطام، مجموعه تاریخی بسطام است که این مجموعه در دوره های قبل از سلجوقی تا قاجار ساخته شده است.

وی افزود: این مجموعه شامل بقعه امامزاده محمد بن جعفرصادق (ع)، آرامگاه بایزید بسطامی، صومعه بایزید، مسجد بایزید، ایوان الجایتو، آرامگاه غازان، مسجد و منار سلجوقی و مسجد جامع و برج کاشانه و مدرسه شاهرخیه است. وی با بیان اینکه، شرکت کنندگان در این جشنواره علاوه بر آشنایی با جاذبه‌های گردشگری بسطام، با نحوه جمع آوری و تبدیل زردآلو به سایر مشتقات آشنا می شوند، گفت: بسطام یکی از مراکز عمده تولید زردآلو در استان سمنان است و زردآلوی بسطام از نظر ویژگی‌های ظاهری و کیفیت، منحصر به فرد است. وی تاکید کرد: این محصول در بسطام با سایر ارقام مشابه در کشور تمایز دارد و برخی محصولات فرآوری شده آن از قبیل برگه زردآلو، قیسی و … صادر می‌شوند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان شاهرود گفت: برپایی نمایشگاه عرضه صنایع دستی و سوغات و ماشین آلات کشاورزی و باغداری از بیست و هفتم تا سی و یکم تیرماه از برنامه‌های جنبی این جشنواره است. گردشگران می توانند در حاشیه شرکت در این جشنواره از جاذبه‌های گردشگری منطقه از جمله آبشار تنگه داستان، جنگل ابر، جنگل اولنگ، قطری، مجموعه تاریخی بسطام، باغ گردشگری اورس و … بازدید کنند. بسطام در شش کیلومتری شمال شاهرود واقع شده است.

 

 

 

 

 

 

 

 

محمدتقی اعرابی

 

مسئول روابط عمومی و امور فرهنگی، اجتماعی

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons