نوشته ها

به دنبال احیای انجمن‌های میراث فرهنگی در استان سمنان

ارسال شده توسط :

به دنبال احیای انجمن‌های میراث فرهنگی در استان سمنان

 (( میراث‌ فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری استان سمنان ))

به گزارش روابط ‌عمومی اداره کل میراث‌ فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری استان سمنان، در جلسه ای با حضور فرماندار و شماری از مسئولان دستگاههای اجرایی شهرستان آرادان و موثرین و معتمدین این شهرستان، انجمن میراث فرهنگی آرادان راه اندازی شد.

معاون توسعه مدیریت اداره کل میراث‌ فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان در این جلسه با بیان اینکه انجمن میراث فرهنگی، نهادی ملی، فرهنگی و غیرانتفاعی است، گفت: ۱۰ وظیفه برای این انجمن تعریف شده است.

«حسین نبوی فرد» افزود: آشنایی با قوانین و مقررات میراث فرهنگی، حفظ آثار میراث فرهنگی موجود و جلوگیری از کاوش‌ های بدون مجوز و غیرقانونی از جمله اهداف مهم احیای این انجمن‌ هاست.

وی با اشاره به قابلیت‌های متعدد شهرستان آرادان در زمینه‌های تاریخی و گردشگری گفت: این شهرستان دارای ۲۸ اثر ثبت شده در فهرست آثار ملی است.

فرماندار آرادان نیز با تاکید بر حفظ میراث معنوی و تاریخی کشور گفت: حفظ میراث معنوی و انتقال آن به نسل‌ های آینده موجب افزایش خودباوری مردم می‌شود.

«سعید افشار نادری» بر حفظ میراث معنوی از جمله ادبیات و موسیقی سنتی کشور تاکید کرد و افزود: یکی از افتخارات ما موسیقی کهن ما است و نباید این هویت را از دست دهیم.

مسئول انجمن‌های میراث ‌فرهنگی در استان سمنان نیز با بیان اینکه تعدد وظایف سازمان میراث فرهنگی یکی از اهداف اصلی احیای این انجمن‌ هاست، گفت: یکی از مشکلات سازمان، کمبود نیرو و اعتبار لازم برای حفظ، نگهداری و مرمت آثار تاریخی است.

«محمدتقی اعرابی» با بیان اینکه با اعتبارات موجود به خوبی نمی‌توان از تمامی آثار تاریخی سر کشی و مراقبت کرد، افزود: احیاء و راه اندازی انجمن‌های میراث فرهنگی و مشارکت دادن مسئولان و معتمدان، حفظ هر چه بیشتر میراث فرهنگی را به همراه دارد.

وی گفت: وظیفه انجمن‌ها حمایت از میراث فرهنگی و تشکیل اجتماعات مردمی حافظ میراث است.

در پایان این جلسه احکام صادره به فرماندار به عنوان رئیس انجمن، رئیس اداره میراث فرهنگی آرادان به عنوان دبیر انجمن و سایر مسئولان دستگاههای اجرایی ذیربط ارائه شد.

جذب مشارکت مردم در حفظ و احیاء میراث فرهنگی و پژوهش در آثار تاریخی، جذب نیروهای افتخاری برای کمک به حفظ آثار و معرفی آثار تاریخی، جلب همکاری دستگاه‌ها در حفظ میراث فرهنگی، راه اندازی انجمن در روستاها و بخش‌ها، تهیه خبر و آموزش برای کودکان، تکمیل آرشیو و مستند نگاری از موضوعات میراث فرهنگی، از جمله مصوبات این جلسه بود.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons