نوشته ها

به روز شدن رمز بقای صنایع دستی

ارسال شده توسط :

به روز شدن رمز بقای صنایع دستی

((میراث ‌فرهنگی، صنایع ‌دستی و گردشگری استان سمنان))

مدیر کل میراث ‌فرهنگی، صنایع ‌دستی و گردشگری استان سمنان گفت: صنایع دستی برای رشد و پیشرفت نیاز به هماهنگی با مقتضیات روز دارد.

به گزارش روابط ‌عمومی اداره کل میراث‌ فرهنگی، صنایع ‌دستی و گردشگری استان سمنان، «حسین خواجه بیدختی» در نشست هم اندیشی با هنرمندان صنایع دستی شاهرود و میامی، اظهار داشت: بخشی از صنایع دستی کشور متاثر از پدیده مدرنیسم در حال فراموشی است و تنها راه بقای این هنر، به روز شدن است.

وی افزود: زندگی ماشینی، حرفه‌های سنتی را به حاشیه رانده و بسیاری از مشاغل سنتی رو به افول است.

بیدختی از صنایع ‌دستی به عنوان صنعت فرهنگی و خلاق یاد کرد و گفت: باید از تجربه کشورهای توسعه یافته که در مسیر ورود جامعه سنتی به مدرن، برنامه‌های موفقی برای حفظ خرده فرهنگهای و مشاغل سنتی داشته اند، الگو گرفته شود.

وی با تاکید بر حفظ صنایع‌ دستی به عنوان یادگار گذشتگان، اظهار داشت: بیشتر فعالان حوزه صنایع دستی را بانوان تشکیل می‌دهند و این هنر می‌تواند در زمینه پر کردن اوقات فراغت جوانان نیز نقش موثری داشته باشد.

مدیر کل میراث ‌فرهنگی، صنایع ‌دستی و گردشگری استان سمنان با بیان اینکه هنرمندان در شرایط فعلی نیاز به حمایت دارند، گفت: قوانین حمایتی از هنرمندان به طور کامل اجرا نمی‌شود.

یکی از هنرمندان صنایع دستی شاهرود نیز در ادامه به نمایندگی از هنرمندان صنایع دستی شاهرود و میامی، خواستار ایجاد بازارچه دائمی صنایع دستی در این شهرستان شد.

«فهیمه باباحجیان» گفت: ایجاد بازارچه دائمی می‌تواند بخش زیادی از دغدغه هنرمندان در زمینه فروش آثار را برطرف کند.

وی خواستار اختصاص غرفه گردشگری همراه با معرفی اماکن تاریخی و جاذبه‌های گردشگری در کنار برپایی نمایشگاهها و بازارچه‌های صنایع دستی شد و افزود: صنایع دستی و گردشگری مکمل یکدیگرند.

این کارشناس ارشد صنایع‌دستی با اشاره به مشکلات بیمه هنرمندان گفت: در شاهرود و میامی دو هزار و ۵۰۰ هنرمند صنایع دستی فعالیت دارند که بیشتر آنها خانم و اغلب سرپرست خانوار هستند و قطع شدن بیمه، آسیبب جدی به این افراد وارد می کند.

این دارنده مهر اصالت یونسکو خواستار تلاش مسئولان در زمینه بازاریابی و صادرات صنایع دستی، حمایت از ایجاد اتحادیه و تعاونی صنایع دستی در شاهرود و توجه به نحوه پرداخت تسهیلات کم بهره به هنرمندان شد.

در پایان این نشست از شماری از هنرمندان تجلیل شد.

این نشست به مناسبت گرامیداشت هفته صنایع دستی و در محل هتل پارامیدا شاهرود برگزار شد.

 

 

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons