نوشته ها

به مناسبت تکریم مراسم ماه مبارک رمضان صورت گرفت

ارسال شده توسط :

به مناسبت تکریم مراسم ماه مبارک رمضان صورت گرفت

 ((برگزاری اولین گردهمایی احیای میراث معنوی در شهرستان گمیشان))

به مناسبت گرامیداشت مراسم سنتی و اعتقادی در ماه مبارک رمضان، اولین گردهمایی احیای میراث معنوی، با عنوان سحرنشینی(سلااوتورما) در موزه مردم شناسی شهرستان گمیشان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی وامورفرهنگی اداره کل میرثا فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان، مدیر کل این دستگاه اجرایی با اعلام این مطلب گفت: احیای مواریث معنوی وتلاش جهت ثبت این مواریث از برنامه های این اداره کل می باشد وکمیته میراث معنوی در صدد است تا تمام جنبه های میراث معنوی استان را شناسایی و پرونده هریک از آن ها را برای ثبت ملی مهیا نماید.

ابراهیم کریمی در ادامه با اشاره به اینکه مردم متدین استان گلستان همپای دیگر استان های کشور مراسم و رسوم خاصی در ماه قمری از جمله ماه رمضان و محرم دارند، افزود: به علت وجود اقوام متعدد در استان، این مراسم و رسوم نیز از تنوع و گسترگی خاص برخوردار است.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: میراث معنوی استان گلستان در ماه مبارک رمضان، ماه محرم، عید فطر و قربان، جشن شصت سالگی ترکمن ها، رقص خنجر و… گنجینه عظیم فرهنگی و مذهبی را به وجود آورده است که جهت ثبت و درج آن ها تلاش خواهد گردید.

کریمی برپایی این گردهمایی را به عنوان میراث معنوی درماه مبارک رمضان، درخور توجه عنوان کرد وافزود: درمراسم سحری نشینی، زنان هنرمند ترکمن بعد ازافطارگردهم آمده و به اجرای سوزندوزی ترکمن، قرآن خوانی و آوازخوانی ترکمنی می پردازند و این مراسم تاسحر ادامه پیدا می کند.

وی اذعان داشت: این مراسم با همکاری اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان گمیشان – فرمانداری- شهرداری وشورای اسلامی وتشکل های مردم نهاد زنان فعال – کتابخانه عمومی شهر گمیشان در موزه مردم شناسی گمیشان به اجرا درآمد.

گفتنی است، دراین مراسم از ۱۰ نفر ازهنرمندان برتر این شهرستان تجلیل به عمل آمد.

استان گلستان با داشتن تاریخ کهن چندین هزار ساله و سکونت اقوام مختلفی چون فارس، ترکمن، کرد، بلوچ ، سیستانی، و… از تنوع قومی و فرهنگی خاصی برخوردار است به گونه ای که می شود چنین پنداشت که استان گلستان خود ایرانی کوچک است. این اقوام با این که هریک، فرهنگی ویژه به خود را دارا هستند، سالیان سال است که به صورت مسالمت آمیز در کنار هم زیسته اند. و حتی آداب و رسوم برخی از آن ها مشترک بین این اقوام و برخی هم ویژه گروهی از آن ها است.

 

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons