نوشته ها

به مناسبت گراميداشت هفته گردشگري برگزار مي‌شود

ارسال شده توسط :

به مناسبت گراميداشت هفته گردشگري برگزار مي‌شود

((تور بازديد رايگان از قلعه‌هاي سارو در سمنان))

تاريخ بناي اوليه قلعه‌هاي سارو مربوط به دوره پيشداديان و كيانيان است

مدير كل ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري استان سمنان از برگزاري تور رايگان بازديد از قلعه‌هاي سارو در سمنان، به مناسبت گراميداشت هفته گردشگري خبر داد.

به گزارش روابط ‌عمومي اداره کل ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگری استان سمنان، «محمدحسين بحرالعلومي» اظهار داشت: اين تور صبح روز جمعه يازدهم مهر ماه و در محل قلعه هاي سارو برگزار مي‌شود.

وي با بيان اينكه شركت براي عموم در اين تور آزاد است، گفت: علاقمندان تا هفتم مهرماه فرصت دارند با مراجعه حضوري به اداره ميراث فرهنگي شهرستان سمنان واقع در خانه تدين و يا تماس با شماره 33341632-023 (اداره ميراث فرهنگي شهرستان سمنان) براي شركت در اين تور ثبت نام كنند.

وي هدف از برگزاري اين تور را معرفي هر چه بيشتر جاذبه‌هاي گردشگري استان و ترويج گردشگري عنوان كرد و افزود: آشنايي مردم استان سمنان با جاذبه هاي گردشگري استان، نقش مهمي در تبليغ و ترويج گردشگري به مسافران و گردشگران ساير استانها دارد.

در 10 كيلومتري شمال شرقي سمنان در نقطه‌اي كوهستاني به نام سارو آثار دو قلعه بسيار محكم و تسخيرناپذير به چشم مي‌خورد كه طرز ساختمان و انتخاب محل بناي آن‌ها قابل توجه و درخور تحقيق است، اين قلعه‌ها در دو طرف كلاته يا مزرعه سارو كه چشمه‌ساري زيبا است واقع شده‌اند.

 قلعه شمالي بر اثر گذشت زمان و بروز سوانح طبيعي و تخريب افراد گنج ياب تا اندازه‌اي ويران شده و خالي از سكنه است، ولي اسكلت محكم آن ابهت خاصي به اين دره بخشيده است، قلعه جنوبي نيز كه بر روي قله بسيار بلندي بنا شده، به قدري محكم و تسخيرناپذير است كه يكي از مهم‌ترين قلعه‌هاي دفاعي شرق ايران محسوب مي‌شد.

 ظاهراً ساختمان قلعه سه طبقه بوده است و چنين به نظر مي‌رسد كه طبقه اول آن جاي چهارپايان و طبقه دوم محل سكونت رعايا و خانواده آنان و طبقه سوم كه داراي معبد و حمام و آبدارخانه بود و آن را بارگاه مي‌ناميدند، محل سكونت سربازان مدافع و بزرگان قلعه بود.

از موارد جالب توجه در اين قلعه، بردن آب چشمه كلاته سارو به بالاي قلعه بود. با تسطيح زمين آب چشمه‌اي كه در حدود چند صد متر از قلعه پايين‌تر بود، به بالاي قلعه مي‌رسيد و مورد استفاده قرار مي‌گرفت.

چهار گوشه هر يك از قلعه‌هاي سارو، برج‌هايي به منظور ديده‌باني ساخته شده كه بسيار جالب توجه و ديدني است.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons