نوشته ها

به مناسبت گرامیداشت روز جهانی موزه، دانش آموزان از موزه شاهرود بازدید کردند

ارسال شده توسط :

به مناسبت گرامیداشت روز جهانی موزه، دانش آموزان از موزه شاهرود بازدید کردند

((میراث‌فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان))

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان شاهرود گفت: به مناسبت گرامیداشت هفته میراث فرهنگی و روز جهانی موزه، جمعی از دانش آموزان شاهرودی از موزه این شهرستان بازدید کردند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث‌فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان،«حمیدرضا حسنی» افزود: در این مراسم که در محل موزه شاهرود برگزار شد، دانش آموزان ضمن بازدید از آثار تاریخی و بهره مندی از توضیحات کارشناسان با گوشه ای از پیشینه تاریخی و فرهنگی شهرستان شاهرود آشنا شدند.

وی گفت: برگزاری مسابقه ساخت ظروف سفالی و نقاشی از آثار تاریخی از دیگر برنامه های بزرگداشت موزه است.

بازدید از موزه های شاهرود و بسطام امروز و به مناسبت روز جهانی موزه، همانند دیگر موزه های سراسر کشور رایگان و با استقبال خوب مردم مواجه شده است.

ساختمان موزه شاهرود در سالهای ۱۳۰۶-۱۳۰۷ ه .ش به عنوان بلدیه بنا شده است. این بنا به شماره ۱۸۸۸ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این موزه دارای گنجینه آثار تاریخی و فرهنگی، باستان شناسی و مردم شناسی است.

در موزه شاهرود بیش از ۸۳۰ شی تاریخی و فرهنگی در دو بخش باستان شناسی و مردم شناسی و بیش از ۱۲۰ نسخه خطی و کتب قدیمی ارزشمند در معرض دید عموم قرار دارد.

قدیمی‌ترین اشیای این موزه ابزار سنگی و استخوانی مربوط به هشت هزار سال پیش است که از کاوش های باستان شناسی در تپه سنگ چخماق بسطام کشف شده است.

بخش باستان شناسی موزه دارای آثاری مربوط به قبل از میلاد مسیح دوره پیش از تاریخ ، آثار دوره اسلامی است.

بخش مردم شناسی این موزه نیز شامل ابزار کارهای تولیدی و فنون، دامداری، کشاورزی، پوشاک، فنون پخت نان ، زیورها، دست بافت‌ها و اسناد و قباله ها ، ابزار و وسایل تعزیه خوانی و طب سنتی و نیز تصاویری از فعالیت ها و شئون گوناگون مردم شناسی که از عمق زوایای زندگی مردم از روستاها فراهم آمده است .

در غرفه پوشاک موزه شاهرود، انواع لباسهای زنانه شامل کت زنان (کلیجه ) شلیته، کلاه سوزن دوزی شده ، چارقد، جوراب‌های پشمی و پیراهن سوزن دوزی شده وجود دارد، از ابزار و وسائل تعزیه‌خوانی موجود در این بخش می توان به جوشن ، سپر ، کلاه خود… اشاره کرد.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons