نوشته ها

به منظور جلوگيري از بدعت و حفظ هويت،تعزيه هاي زنجان شناسنامه دار مي شوند

ارسال شده توسط :

به منظور جلوگيري از بدعت و حفظ هويت،تعزيه هاي زنجان شناسنامه دار مي شوند

((به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،‌ صنایع دستی و گردشگری استان زنجان))

مدير كل ميراث فرهنگي،صنايع دستي و گردشگري استان زنجان گفت: به منظور جلوگيري از بدعت و حفظ هويت،تعزيه هاي زنجان شناسنامه دار مي شوند.

يحيي رحمتي  يكي از بهترين نمايش هاي آييني  ايران را تعزيه دانست و افزود: زنجان نيز به دليل نوع اجرا،متن هاي تنظيمي و بكارگيري دستگاه هاي اجرايي متفاوت  در هنر تعزيه صاحب سبك است.

وي  خاطر نشان كرد: با توجه به اينكه هنر نمايشي تعزيه در فهرست آثار جهاني يونسكو ثبت  شده است  هر آنچه از ملزومات حفظ اين اثر معنويست  مشمول هنر تعزيه زنجان نيز مي شود.

مدير كل ميراث فرهنگي،صنايع دستي و گردشگري استان زنجان  با تاكيد بر لزوم حفظ هويت اصلي تعزيه اظهار كرد: لازمه جلوگيري از بدعت ها و حفظ اصالت تعزيه شناسايي و ثبت  شيوه هاي اجرا،متون نمايشي،دستگاه هاي موسيقي ،اشعار و مكتوبات است كه در پي شناسنامه دار كردن گروه هاي تعزيه انجام خواهد شد.

رحمتي  با اشاره به اينكه اداره كل متبوعش  از يك ماه پيش نسبت  به شناسنامه دار كردن تعزيه هاي استان اقدام كرده است افزود: اين اقدام زمان بر است  اما پس از شناسنامه دار شدن گروه هاي تعزيه در راستاي زدودن بدعت ها از ايت آيين نمايشي اقدام خواهد شد.

وي  با اشاره به اجراي  تعزيه هاي متمايزي در سجاس، ارمغانخانه و رجيين ابراز كرد: خوشبختانه تعزيه ارمغانخانه  اكنون جايگاه ويژه اي به خود اختصاص داده است و در معرفي ارزش هاي عاشورا در قالب نمايش  نقش آفريني مي كند.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons