نوشته ها

تالاب انزلی

ارسال شده توسط :

تالاب انزلی

تالاب انزلی (استان گیلان)

تالاب انزلی یکی از ۱۸ تالاب بین المللی ایران در کنوانسیون رامسر و از نقاط استثنایی و بسیار متنوع از نظر اکولوژیک و زیستی در سطح جهان است .

 این تالاب با مساحت ۸۷/۱۹۲۲۲ هکتار در جلگه گیلان ، در جنوب دریای خزر و بین کپورچال در شمال غرب تا حسن رود در شمال شرق واقع شده است. تالاب انزلی محل گودافتاده ای است که از پسروی آبهای دریای خزر به جای مانده است و آبهای بیش از ۱۱ رودخانه ، قبل از رسیدن به دریای خزر در این تالاب جمع می گردند . این تالاب از چهار حوضچه ؛ شرقی ، غربی ، مرکزی و سیاه کشیم تشکیل شده است . پنج آبراه بزرگ (روگا ) از تالاب خارج شده و از طریق کانال کشتیرانی به آبهای دریای خزر می پیوندند .این پنج روگا از شرق به غرب ، سوسرروگا ، پیر بازار روگا ، راسته خاله روگا ، نهنگ روگا و شنبه بازار ( تازه بکنده ) روگا نام دارند. تالاب انزلی از انواع تالابهای ساحلی کم عمق است که ویژگی حائز اهمیت آن قابلیت باروری بالایش می باشد . این تالاب با دارا بودن بیوتوپهای گوناگون ، پذیرای انواع مختلف آبزیان و پرندگان آبزی مهاجر و بومی است . این منطقه مهمترین محل زادآوری و باروری بخش جنوبی دریای خزر محسوب می گردد . با وجود ارتباط تالاب به دریای خزر به جهت ویژگیهای فیزیکی و شیمیایی ، تالاب بندرانزلی جزء آبهای شیرین داخلی محسوب می شود که متناسب با ارتفاع سطح آب دریای خزر، حجم آب و گستره سطح  تالاب تغییر می کند.

مناطق حفاظت شده تالاب انزلی

۱- منطقه حفاظت شده سیاه کشیم ؛ جنوبی ترین بخش تالاب و در بر گیرنده ۴۵۰۰ هکتار

۲- پناهگاه حیات وحش سلکه در جنوب شرقی تالاب به وسعت ۳۶۰ هکتار

۳- پناهگاه حیات وحش سرخانکل .

پوشش گیاهی تالاب شامل ۴ گونه ؛ نی ، گیاهان غوطه ور ، آزولا و مناطق باز آبی است . در مجموع تقریبا ۸۹ گونه و ۱۴۰۰۰۰ عدد پرنده در تالاب به سر می برند و حدود ۲۷ نوع و ۱۰۰۰۰۰ عدد پرنده برای زمستان گذرانی به تالاب مهاجرت می نمایند . این محل زیستگاه دائمی پرندگانی از قبیل کشیم بزرگ ، باکلان ، عقاب تالابی ،حواصیل ، طاووسک ، … و در زمستان مآمنی برای پرندگانی نظیر : قو ، غاز ، چنگر ، خوتکا ، انواع اردکها ، طاووسک ، یلوه ، کاکایی … می باشد. خوتکا ۴۰ درصد ، چنگر ۳۰ در صد و خوتکای سفید ۱۸ درصد پرندگان مهاجر به تالاب را به خود اختصاص داده اند. این ۳ گونه در کل ۸۸ درصد از پرندگان آبزی زمستانی را شامل می شوند. ۸گونه از پرندگان این تالاب در معرض خطر قرار دارند که شامل ؛ باکلان کوچک ، اردک بلوطی ، سنقر کوچک ، بحری ، شاهین ، عقاب تالابی ، عقاب دریایی و پلیکان خاکستری می باشند. تقریبا ۳۴ گونه ماهی در تالاب شناسایی شده اند که ۱۶ گونه ماهی در معرض خطر می باشند . از ماهیان این منطقه اسپله ، کپور محلی ، کپور کراس ، اردک ماهی ، سوف ، هشترخان ، سیم و از ماهیان مهاجر ، ماهی سفید ، سفید کولی و سیاه کولی را می توان نام برد .

حسین بکنده

این منطقه با وسعت ۳/۳۶۷ هکتار در شمال شرقی تالاب انزلی در مجاورت رودخانه سوسرروگاه قرار دارد . بخش وسیعی از این منطقه را نیزارها پوشانده اند. در بستر خاکی حاشیه ، درختان بید ، توسکا ، تمشک و اقطی مشاهده می گردد. این محل زیستگاه دائمی پرندگانی از قبیل کشیم بزرگ ، باکلان ، عقاب تالابی ،حواصیل ، طاووسک ، … و در زمستان مآمنی برای پرندگانی نظیر : قو ، غاز ، چنگر ، خوتکا ، انواع اردکها … می باشد . منطقه حسین بکنده زیستگاهی مناسب در بخش شرقی تالاب جهت تخم ریزی ماهیان به شمار می رود . ماهیان این منطقه را می توان اسپله ، کپور محلی ، کپور کراس ، اردک ماهی و سوف نام برد . آنچه پرندگان مهاجر را به منطقه حسین بکنده جذب می کند تغذیه از گیاهان آبزی این مکان است .

 سرخانکل

این محل در محدود تالاب بین المللی انزلی با مساحت ۲۴/۱۲۱۴ هکتار قرار دارد . پناهگاه حیات وحش سرخانکل در غرب سلکه واقع شده است که از شمال به کانال ماهروزه ، از جنوب به روستاهای هندخاله و سیاه درویشان ، از شرق به رودخانه هندخاله و از غرب به رودخانه تازه بکنده محدود می شود . منطقه مذکور پوشیده از آزولا ، سه کوله خیز ، لاله تالابی و نیزار می باشد که گونه غالب گیاهی آن را ، نی و لوئی تشکیل میدهد. سرخانکل پرندگان مهاجری نظیر قو ، غاز ، چنگر و انواع مرغابیها ، طاووسک ، یلوه ، کاکایی را در زمستان پناه می دهد . ماهیان بومی این منطقه سوف ، هشترخان ، کپور ، سیم ، شوک ( اردک ماهی ) و ماهیان مهاجر ، ماهی سفید ، سفید کولی و سیاه کولی می باشند .

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons