نوشته ها

تجلی پیوند دریا و طبیعت در بندرکیاشهر گیلان

ارسال شده توسط :

تجلی پیوند دریا و طبیعت در بندرکیاشهر گیلان

(( میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان گیلان ))

تجلی پیوند دریا و طبیعت در بندر کیاشهر شهرستان آستانه اشرفیه گیلان پدیدار می شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان، سفیدرود پس از پشت سر گذاشتن مسیری طولانی و با دومنشا در شرق که از کوه‌های طالقان سرچشمه می‌گیرد و در غرب که از کوه‌های شمال زنجان سرچشمه می‌گیرد سرانجام در محلی به دریای خزر سرازیر می‌شود که به آن بندر کیاشهر می‌گویند.

بزرگترین رود شمال کشور بندر کیاشهر را به شرق و غرب تقسیم می‌کند. در شرق کیاشهر عمده ادارات دولتی واقع شده و در غرب آن که اصطلاحاً به بالا محله معروف است جمعیت محلی سکنی دارند. از مهم‌ترین قسمتهای این شهر می‌توان به ترک محله، گیلده محله، میان‌محله، بالا محله و منطقه شهرک اشاره نمود. روستاهای بزرگی چون دستک، سالکده، لسکوکلایه و لب دریا و امیرکیاسر عمدتاً در شرق و جنوب بندرکیاشهر قرار دارند. منبع درآمد مردم این شهر عمدتاً کشاورزی و ماهیگیری است.

مرغوب‌ترین برنج کشور در این منطقه عمل آوری می‌شود و در فصل صید بازار ماهی شهر رونق خاصی داشته و از اقصی نقاط کشور برای خرید ماهی عازم منطقه می‌شوند خاویار کیاشهر از معروفیت جهانی برخوردار است و بادام زمینی و سبزی و صیفی عمده کشاورزی مردم منطقه محسوب می‌شود. روزهای چهارشنبه در این شهر روز بازار عمومی است و کاسب کاران دوره گرد بساط خود را در این شهر می‌گسترانند.

در پایان رودخانه سفیدرود و در ریزشگاه آن به دریا و در سمت شرق و غرب آن پارک ملی بوجاق قرار گرفته که هر ساله و بخصوص در فصل زمستان پذیرای پرندگان مهاجر است. قسمت شرق تالاب دارای فضای مفرح با جاذبه توریستی است و گذر یک پل چوبی از وسط آن، که به ساحل ماسه ‌ای دریا منتهی می‌شود چشم انداز دلپذیری به این منطقه بخشیده است. در ابتدای مسیر منتهی به پل که از وسط شهر عبور می‌کند هتل بزرگ دریا قرار دارد.

در جنوب دریای خزر در استان گیلان جایی که رودخانه خروشان سفید رود در بندر کیا شهر به این دریا می پیوندد جنگلی کوچک اما دیدنی خودنمایی می کند و مسافران را به سوی خود فرا می خواند.

این محدوده جنگلی ۱۸ هکتاری امروزه در داخل شهر ساحلی بندر کیا شهر به پارک جنگلی تبدیل شده است.

این پارک از شمال به اراضی سایت گردشگری ساحل کیا شهر، از جنوب به بافت شهری، از شرق به دهکده ساحلی و از غرب به نهالستان کیا شهر منتهی می شود.

پارک ساحلی کیا شهر نمایی از جنگل طبیعی و چشم نواز های بی بدیل است.

عمده پوشش گیاهی این پارک از درختان توسکای ساحلی تشکیل شده است که به طور خالص و یک نواخت در سطح پارک در مجاورت جاده و مزارع برنج قرار دارند. در برخی از نقاط آن نیز گیاهان بالا رونده با ساقه های در هم پیچیده ضمن ایجاد زیبایی وحشی، نمایی از جنگل طبیعی و چشم نواز را به وجود آورده است.

قرارگیری پارک جنگلی کیا شهر در کنار مرداب طبیعی، پل چوبی و ساحل دریا منظره ای جذاب و دلپذیر را به وجود آورده است که مسافران و گردشگران می توانند ساعاتی خوش را در آن بگذرانند.

این همجواری جنگل، مرداب و دریا مجموعه ای از زیبایی های طبیعی را در این منطقه به وجود آورده است که اگر بگوئیم در خاورمیانه بی همتا و در دنیا کم نظیر است سخن به گزاف نگفته ایم.

در سال های اخیر لزوم توجه به گردشگری به عنوان صنعتی درآمدزا و سالم اهمیت پارک جنگلی بندر کیا شهر را در استان گیلان بیش از پیش نمایان ساخته است. اهمیتی که پس از به بهره برداری رسیدن پل بزرگ کیا شهر و احیای خط ساحلی دریای خزر نمایان تر شده است.

پارک جنگلی کیا شهر از مهمترین مکان های تفریحی و جنگلی آستانه اشرفیه است، این پارک در همه فصول سال بویژه در ایام نوروز و تابستان به دلیل داشتن شرایط آب و هوایی، امکانات تفریحی و امنیتی مناسب آماده پذیرایی از میهمانان و مسافران نوروزی از سراسر کشور است.

این پارک یکی از مهمترین مکان های تفریحی و جنگلی آستانه اشرفیه است و سالانه پذیرایی هزاران گردشگر و مسافر از اقصی نقاط کشور است.

پارک جنگلی کیا شهر تابلوی شهرستان  آستانه اشرفیه محسوب می شود و مردم از این فضا برای ورزش، تفریح و حضور در طبیعت استفاده می کنند.

در  کیلومتر پنج جاده کیا شهر به چمخاله در دهستان دهکاء منطقه ای زیبا با منظره های دلفریب همسایگی جنگل و دریا خودنمایی می کند.

” ساحل عسگر آباد ” شاید به لحاظ بافت جغرافیایی مشابه بسیاری از نقاط ساحلی دیگر دریای خزر باشد اما بکر بودن این منطقه، وجه تمایز آن از سواحل دیگر دریای خزر شده است.

در این قسمت از شهرستان آستانه اشرفیه جاده کیا شهر به چمخاله به عنوان مرزی شالیزار های دیدنی را از جنگل های سرسبز آن جدا می کند بطوریکه مسافران عسگر آباد در یک سوی خود دشت های مسطح و شالیزارها را می بینند و در سوی دیگر درختان تنومند جنگلی و در هم فرو رفته را مشاهده می کنند.

بکر بودن این منطقه، اجرای صحیح طرح سالم سازی و ایجاد برخی از امکانات رفاهی باعث شده است بسیاری از گیلانی ها که در روزهای تعطیل تابستان به دنبال مکانی زیباتر برای شنا می گردند به عسگرآباد بیایند و این جدا از مسافرانی که از استان های دیگر با شنیدن آوازه این منطقه زیبای ساحل به اینجا می آیند.

معمولاً بیشتر مسافران از مسیر شهرستان آستانه اشرفیه وارد این شهر می‌شوند ولی از سمت غرب می‌توان از بندر انزلی- زیبا کنار یا لشت نشاء و از سمت شرق می‌توان لاهیجان- دهشال – لسکوکلایه- لب دریا –امیر کیاسر یا لاهیجان-رودبنه- دهکاء ویا لنگرود-چمخاله وارد این بخش زیبای کشور شد. بهترین مسیر از سمت تهران برای رسیدن به کیا شهر بعد از پلیس راه رشت قزوین و سه ‌راه سنگر و کمربندی لاهیجان به این سمت تغییر مسیر داده و پس از عبور از شهرهای سنگر- کوچصفهان- آستانه اشرفیه- به بندر کیا شهر خواهید رسید.

نام این مکان زیارتی بقعه آقا سید ابو جعفر است، این سید جدش به امام رضا می‌رسد؛ که محل آن در ورودی شهر از سمت غرب شهر یعنی در مسیر جاده چمخاله بندر کیاشهر است. بقعه آقا سید زکریا نیز در محلهٔ کوی امام قرار دارد و از سمت غرب به شرق (خروجی زیبا کنار) و بعد از پل ساخته شده بر روی رود خانه سفید رود قابل دسترس می‌باشد.

در این منطقه یک بندر چند منظوره و یک پارک جنگلی وجود دارد. تالاب بین‌المللی بوجاق است در شمال شهر قرار گرفته است. بندر صیادی احداث شده در این شهر امکان کناره گیری شناورهای تفریحی و صیادی را به این منطقه داده است.

شیلات در بندر کیا شهر سابقه‌ای ۱۵۰ ساله دارد کشور روسیه اولین پایگاه استحصال خاویار از دریای خزر را در این منطقه بنا نهاد هم اکنون بناهای تاریخی خانه رئیس شیلات و ساختمانهای چوبی ساخت روسیه و سرد خانه‌ای که علی ‌رغم ۱۵۰ سال سن همواره فعال است از دیدنیهای این شهر محسوب می‌شود. در شمال این شهر پارک جنگلی زیبایی قرار گرفته که درختان چندین ساله آن جاذبه گردشگری بالایی به منطقه داده است؛ و بهترین مکان تفریحی این بندر پل چوبی که به طول یک کیلومتر از وسط تالاب بین‌المللی بوجاق عبور کرده تا به ساحل دریا برسد. ماسه‌ای بودن ساحل زیبای بندر کیا شهر باعث شده که این ساحل از بهترین مکانها برای شنا به شمار رود و هر ساله مسافران و گردشگران زیادی را به خود جذب نماید. در سمت غرب رودخانه سفید رود شاهد مناظر بدیع از تعامل حیوان و طبیعت هستیم حیواناتی مانند گاومیش، اسب و گاو به شکل طبیعی در این مناطق طبیعت گذرانی می‌کنند. زیبایی خیره کننده‌ای که در کمتر از مناطق دنیا می‌توان دید.

همچنین از مکانهای تفریحی این بندر زیبا می‌توان به پیست موتور سواری بندر کیا شهر اشاره نمود که در قسمتی از ساحل دریا ساخته شده است.

 

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons