نوشته ها

تشکیل اولین کارگروه علمی صنایع دستی در استان گلستان

ارسال شده توسط :

تشکیل اولین کارگروه علمی صنایع دستی در استان گلستان

  ((میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان ))

اولین کارگروه علمی صنایع دستی استان گلستان با حضور اساتید دانشگاهی، شرکت های تعاونی استان و کارشناسان صنایع دستی استان تشکیل شد. به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان، قربان عباسی در این کارگروه علمی ضمن اعلام این موضوع که صنایع دستی نمادی ملی است، گفت: این کارگروه به صورت تخصصی و علمی تشکیل شده تا بتواند با بررسی و آسیب شناسی، در پیشبرد اهداف توسعه این مهم همت گمارده شود. وی با اشاره به اینکه بازار جهانی صنایع دستی هنوز پیدا نشده و از لحاظ ارز آوری در این زمینه مشکل داریم ، افزود: مدرن شدن براساس سنت جایگاه واقعی خود را پیدا نکرده و هزینه بالای شرکت در نمایشگاه های خارجی باعث شده بازار جهانی محصولات صنایع دستی به خوبی شناسایی نشود.

عباسی اطلاع رسانی به موقع و درست ، حمایت جهت شرکت در نمایشگاه های داخلی و خارجی، ایجاد بازار تولید و فروش محصولات صنایع دستی را در رونق صنایع دستی استان موثر دانست و گفت: تا کنون در گنبد کاووس نسبت به ایجاد بازارچه صنایع دستی اقدام شده و در گرگان نیز ملکی را در گاراژ مهر آیین خریداری کرده ایم که بعد از مرمت بهره برداری خواهد شد تا هنرمندان استان بتوانند پس از تولید بازاریابی مطلوب داشته باشند. وی وجود اتاق فکر را در کارگروه علمی صنایع دستی استان را ضروری دانست و تصریح نمود: استان گلستان از نظر سطح علمی در جایگاه خوبی قرار دارد و امید است با ارائه پیشنهادات و آسیب شناسی مناسب ، ایده های مطلوب از استان شروع شده و به کل کشور اشاعه شود. عباسی در ادامه اذعان داشت: این کارگروه باید در طول ماه چندین جلسه تشکیل داده و براساس نیازهای استان و مشخص شدن محورهای موضوعی نسبت به چگونگی تولید، بازاریابی و ترویج صنایع دستی استان اقدام شود، تا کارگروه به جایگاه مطلوب برسد.

وی نوع کاربرد این کارگروه را براساس سلیقه و زیباشناسی محصول، کیفیت و قیمت مناسب عنوان کرد و گفت: با کار گروهی و تیمی و بهره مندی از توان علمی استان ضمن بهره گیری و خروجی مطلوب از این کارگروه ، امید است شاهد رونق و توسعه صنایع دستی استان باشیم. عباسی ادامه داد: باید تلاش شود صنایع دستی استان و اهمیت این مهم در ارز آوری کشور به مسئولین استان بیش از پیش شناسانده شود تا حمایت های مطلوب تری صورت گیرد. گفتنی است در این کارگروه، اساتید دانشگاهی، مدیران شرکت های تعاونی و کارشناسان صنایع دستی استان نظرات و پیشنهادات خود را ارائه داده و بر آسیب شناسی دقیق و علمی صنایع دستی، کاربردی نمودن و طراحی مطلوب این مهم، شناسایی هنرمندان صنایع دستی و بازاریابی داخلی و خارجی، صادرات محصولات صنایع دستی، و شرکت در نمایشگاه های داخلی و خارجی تاکید نموده و فرهنگ سازی صنایع دستی را از سنین کم مهم عنوان کردند و وارد شدن درس آشنایی با صنایع دستی را ضمن مصوبه گرفتن از مجلس و پیشنهاد آن از سوی همین کارگروه را راهی جهت پیشبرد اهداف صنایع دستی استان ذکر کردند.

 

حمید منوچهری

 

مدیر روابط عمومی و امور فرهنگی

 

 

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons