نوشته ها

تشکیل کارگروه مشترک میراث فرهنگی و شورای اسلامی فارس

ارسال شده توسط :

تشکیل کارگروه مشترک میراث فرهنگی و شورای اسلامی فارس

((میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان فارس))

در بیست و هفتمین جلسه رسمی شورای اسلامی استان فارس به پیشنهاد اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس و برای استفاده از ظرفیت شوراهای اسلامی شهر و روستا در حوزه های میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی کمیته مشترکی با همکاری شورای اسلامی استان فارس و اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس تشکیل می شود .

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس در بیست‌وهفتمین نشست اعضای شوراهای اسلامی استان فارس دکتر مصیب امیری اظهار داشت : در سال جاری اعتبارات مربوط به تجهیز زیرساخت های مناطق نمونه گردشگری کاهش یافته ولی در مناطقی که دارای پیشرفت فیزیکی خوبی باشند دولت تسهیلاتی با بهره بانکی پایین در این زمینه ارائه می کند .

وی افزود : میزان اعتبار سالیانه این اداره کل درسال گذشته ۴ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان بود است که با توجه به حجم پروژه ها این مبلغ بسیار اندک است . چرا که از این مبلغ حدود ۲ میلیارد تومان اعتبار برای باغ موزه مشاهیر هزینه و مبلغ ۲ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان دیگر برای پروژه های کل استان در نظر گرفته شده است که با توجه به گستردگی آثار تاریخی در استان که حدود۲۸۰۰ اثر می باشد این مبلغ بسیار ناچیز است .

امیری بیان داشت : از ۲۹ شهرستان در استان فارس حدود ۱۶ شهرستان از نمایندگی به اداره ارتقاء یافته اند و این اولویت براساس میزان امتیاز اخذ شده هر نمایندگی که شامل ثبت آثار تاریخی ، ایجاد زیرساخت ها و تاسیسات گردشگری مانند هتل یا مسافرخانه در آن شهرستان بوده  است. .

مدیرکل میراث فرهنگی فارس در خصوص استفاده از ظرفیت های شوراهای اسلامی پیشنهاد داد : کارگروه مشترکی تشکیل شود تا این کارگروه بتواند با همکاری سایر دستگاه ها از توانمندی های شهرستان ها در ارتقاء جایگاه میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی استفاده نمود . 

وی اضافه کرد : در زمینه ساخته هتل ها دولت یازدهم تسهیلات خوبی به متقاضیان اعطا می کند که در سال جاری به پروژه های گردشگری که پیشرفت فیزیکی آن ها از ۲۵ درصد به بالا باشد این تسهیلات تعلق می گیرد .

امیری در خصوص احداث موزه های جدید در استان اظهار داشت : در خصوص ساخت موزه در استان در صورتی که ۵۰ درصد هزینه را شهرستان مربوطه تامین کند اداره کل آمادگی تامین اعتبار و همکاری مشترک برای ساخت موزه را دارد .

در این نشست رئیس شورای اسلامی استان فارس ضمن تقدیر و تشکر از فعالیت ها و اقدامات اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس گفت: با توجه به نیاز توسعه صنعت گردشگری در سال اقتصاد مقاومتی در استان خواستار تسهیل در صدور مجوزها و زمان پاسخ به استعلامات ادارات در مورد متقاضیان این حوزه شد .

 حسین نعمتی همچنین خواستار تسریع در تکمیل زیرساخت های پروژه های گردشگری توسط بخش دولتی شد و اظهار امیدواری کرد که با برنامه ریزی خوب دولت در بخش گردشگری شاهد مهاجرت روستائیان به شهرهای بزرگ نباشیم .

رئیس شورای اسلامی استان فارس اضافه کرد: با همکاری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان فارس تفاهم‌نامه‌ای در مورد تشکیل کارگروه توسعه صنعت گردشگری این استان امضا می‌شود.

گفتنی است ، در پایان این نشست با اهداء لوح یادبود از خدمات اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس تقدیر شد .

 

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons