نوشته ها

تشکیل کارگروه های تخصصی جشنواره فرهنگ اقوام ایران زمین در گلستان

ارسال شده توسط :

تشکیل کارگروه های تخصصی جشنواره فرهنگ اقوام ایران زمین در گلستان

((میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان))

مدیر کل میراث فرهنگی گلستان ،با تاکید بر خروجی مثبت از جشنواره فرهنگ اقوام ایران زمین در گلستان ، از تشکیل کارگروه های تخصصی این جشنواره خبرداد. به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی این اداره کل، ابراهیم کریمی، در نشست مشورتی و آسیب شناسی برگزاری جشنواره فرهنگ اقوام ایران زمین در گلستان، از تشکیل کارگروه های رسانه، راهبردی، اقوام، انتشارات و اجرایی برای برگزاری جشنواره سال جاری خبرداد و گفت: اعضا در این کارگروه ها عضو شده و تصمیمات این کارگروه ها مبنای برگزاری جشنواره خواهد شد. وی همچنین بررسی نقاط ضعف و قوت و ایجاد فرایند جدید در برنامه ریزی و برگزاری این جشنواره را در ارتقای آن موثر دانست و افزود: ستاد برگزاری این جشنواره از داخل همین کمیته ها شکل می گیرد. کریمی خاطر نشان کرد: در نظر است با برنامه ریزی مطلوب و بهره مندی بهینه از این جشنواره ، ضمن خروجی مثبت ، افزایش حضور و ماندگاری مسافر نیز عاید استان گردد. کریمی در ادامه از برگزاری همایش تورهای مسافرتی خبرداد و گفت: در نظر داریم برای سال های آینده فضای ۷۰۰ هکتاری را به عنوان مرکز موزه روستایی برای جشنواره اقوام در نظر بگیریم.

در این نشست علی یازرلو، مدیرکل روابط عمومی استانداری گلستان نیز، ضمن انتقاد از روندی که جشنواره طی سال های گذشته در پیش گرفته بود، گفت: مشخص است که این برنامه، برشی راهبردی از اسناد بالا دستی ندارد. وی افزود: باید نیازها را از برنامه های راهبری تهیه کرد. یازرلو بیان کرد: متاسفانه آرشیو، سایت، بانک اطلاعاتی و نقاط طلایی از جشنواره در اختیار نیست تا بتوان از طریق آن ها آسیب شناسی و برنامه ریزی کرد. مشاور جوانان استاندار گلستان نیز در این نشست، با انتقاد از این که ظرفیت اقوام گلستان در جشنواره های اقوام کمتر دیده شده است، گفت: جشنواره اقوام نباید فقط ویترینی برای نمایش اقوام استان های دیگر باشد. علی نصیبی، گفت: ابتدا باید بررسی کرد هدف استان از هزینه برای برگزاری جشنواره اقوام چیست و قصد دارد از این برنامه چه بهره ای ببرد.

وی در توضیح آسیب شناسی جشنواره های قبلی و ارائه راهکار برای برنامه های آینده گفت: رسانه مهمترین تاثیر را در رسیدن به اهداف جشنواره و استقبال گردشگران از این آئین ایفا می کند. وی افزود: در نخستین جشنواره اقوام تنها به نشریه داخلی و گاهی هم پوشش شبکه استانی بسنده می شد، اما نیاز است اکنون که نام جشنواره بین المللی را یدک می کشد، نه تنها رسانه ملی و شبکه های کشوری به طور کامل آن را پوشش دهند بلکه باید شبکه های فرا ملی نیز به پوشش آن بپردازند. نصیبی لازمه این اقدام را تلاش برگزار کنندگان برای تقویت محتوا و ارتباط با سایر رسانه ها عنوان کرد و گفت: باید قبل از آغاز جشنواره خبر سازی را شروع کرد و اطلاع رسانی را از ماه ها قبل انجام داد تا گردشگران زودتر با این برنامه آشنا شده و برای حضور در این جشنواره برنامه ریزی کنند. وی با انتقاد از این که بین المللی بودن جشنواره فقط به حضور کشورهای ترکمنستان، افغانستان و کوبا محدود شده است، گفت: نیاز است با آژانس های مسافرتی ارتباط بیشتری بر قرار کرد و ضمن تفاهم با تورهای گردشگری از ظرفیت آژانس ها برای جذب گردشگری در این ایام بهره برد. مشاور جوان استانداری گلستان، خواستار توجه بیشتر به ظرفیت روستاهای هدف گردشگری استان شد و افزود: در جشنواره های گذشته روستاهای هدف، خانه های خود را شبیه سازی می کردند و آئین های خود را در فضای سنتی که تدارک دیده بودند اجرا می کردند که همین اجراها بسیار مورد توجه گردشگران واقع می شد.

وی با بیان این که برخی اقوام مورد توجه ویژه قرار داشتند و برخی اقوام نیز فراموش شده بودند، گفت: این موضوع در اجرای موسیقی محلی بسیار مشهود بود. نصیبی افزود: باید اقوام فارس راهم به عنوان یک قوم مورد توجه قرار داد و از ظرفیت های آنان نیز در جشنواره استفاده کرد. وی تنوع قومیتی گلستان را فرصتی برای توسعه دانست و بیان کرد: در جشنواره اقوام فرمانداری ها نیز باید پای کار بیایند و همگی کمک کنیم تا گویش ها، سنت ها، آئین و آداب رسوم اقوام منطقه و کشور حفظ شود. وی با انتقاد از امکانات نمایشگاه بین المللی پیشنهاد داد یا مکان برگزاری جشنواره عوض شود یا این که جشنواره در نقاط مختلف استان برگزار شود. نصیبی خواستار توجه ویژه به اقوام استان شد و گفت: ما نباید ویترین نمایش اقوام دیگر باشیم و از ظرفیت های اقوام خود غفلت کنیم.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons