نوشته ها

تصویب اعتبار ۱۵۰۰ میلیون ریالی جهت توسعه زیرساخت های گردشگری خالد نبی در کلاله

ارسال شده توسط :

تصویب اعتبار ۱۵۰۰ میلیون ریالی جهت توسعه زیرساخت های گردشگری خالد نبی در کلاله

(( میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان ))

 

در راستای توسعه زیر ساخت های گردشگری در استان گلستان ، ۱۵۰۰ میلیون ریال جهت توسعه زیرساختی گردشگری خالد نبی کلاله مصوب شد.

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان، مدیر کل این دستگاه اجرایی که به همراه فرماندار شهرستان کلاله و هیئت امنای اثر تاریخی گردشگری خالد نبی، از این منطقه تاریخی گردشگری بازدید کرد، گفت: با توجه به اهمیت توسعه زیرساخت های گردشگری در استان گلستان، مبلغ ۱۵۰۰ میلیون ریال از منابع استانی جهت توسعه زیرساخت های این منطقه مصوب شده است.

ابراهیم کریمی در ادامه افزود: درصورت تخصیص این مبلغ، نسبت به ایجاد مجتمع خدمات بهداشتی ، کمپینگ و مسیر دسترسی اقدام خواهد شد.

وی اذعان داشت: از محل منابع ملی نیز پیگیر تصویب و تخصیص اعتبارات هستیم.

مدیر کل میراث فرهنگی گلستان از بقعه و گورستان خالد نبی به عنوان جاذبه ای که برای گردشگران جذاب است یاد کرد و خاطر نشان کرد: در این راستا جهت ایجاد زیرساخت های مطلوب در این منطقه تاکنون مبلغ ۶۳۵۰ میلیون ریال در راستای ایجاد زائر سرا، زیر سازی مسیر و کانالهای آب وهمچنین انتقال برق فشار قوی و ضعیف هزینه شده است.

وی در پایان تصریح نمود: با توجه به اهمیت تاریخی این منطقه نسبت به ثبت این اثر ارزشمند تاریخی در استان پیگیر هستیم و امیدواریم با ثبت ملی این اثر و توسعه زیرساخت های گردشگری درا ین منطقه، در راستای جلب و جذب گردشگران به استان و رونق اقتصادی منطقه گام های ارزنده ای برداشته شود.

مجموعه گورستان و زیارتگاه خالد نبی مجموعه ایست عجیب و تاریخی در استان گلستان ، ۹۰کیلومتری شهرستان گنبد کاووس بر فراز قله کوه گوگجه داغ. برای دیدن این مجموعه عظیم و جالب باید از راه کوهستانی گذر کنید تا به این مکان برسید. بهترین فصل دیدن این مجموعه فصل بهار، بویژه اردیبهشت ماهه. دو شایعه در مورد مقبره خالد نبی و سنگ قبر های اطرافش وجود داره، یکی اینکه حضرت خالد نبی و یارانش پس از فرار از دست کفار، به شمال و شمال شرق از خداوند خواست که یارانش رو تبدیل به سنگ کنه که بدست کفار نیفتن و شایعه دیگه اینه که حضرت، از خدا خواست که دشمنانش رو تبدیل به سنگ کنه. این گورستان باستانی با منظره خیره کننده و عجیب ، آدمی رو به اسرار همچنان ناشناخته تاریخ بر می گردونه، گورستانی با حدود ۶۰۰ قبر منحصر به فرد و بی نظیر که هنوز قدمت دقیقشون معلوم نیست. سنگ مزارهای گورستان «خالد نبی» که طول آنها حداقل بین نیم تا حداکثر ۵ متره، با قطری بیش از ۵۰ سانتی متر و وزنی بالغ بر ۲ تن به صورت ایستاده و در شکل هایی تجریدی از سنگ یکپارچه حجاری و تراشیده شده، که متاسفانه به خوبی مورد حفاظت و کاوش قرار نگرفتند و تعداد زیادی از آنان دزدیده شده و آنچه باقی مانده تعداد کمی از سنگ قبر هاست . قدمت این گورستان، طبق گفته محققان حدوداً به ۱۴۰۰ سال پیش می رسد.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons