نوشته ها

تعریف توریسم

ارسال شده توسط :

تعریف توریسم

(( تعریف توریسم ))

از نظر علم واژه شناسی کلمه Tour از واژه ی لاتین Tomare و واژه یونانی Tomose مشتق گردیده که به معنی چرخ یا دایره و یا حرکت به دور یک نقطه مرکزی یا یک محور استفاده می شده است. ویژگی اصلی چنین حرکتی بازگشت به نقطه آغازین حرکت است. بنابر این واژه تور بر یک سفر رفت و برگشتی دلالت می کند. گرچه نوع بشر از دیر باز با مقوله گردشگری سر و کار داشته اما در سال های اخیر است که گردشگری به عنوان یک پدیده اجتماعی و اقتصادی شناسایی شده در این سال ها این پدیده تأثیر روز افزونی بر رابطه دو جانبه فرد و اجتماع داشته است. سازمان جهانی توریسم وابسته به سازمان ملل تعریف خود از توریسم را اینچنین بیان می کند: مسافرت افراد به مناطقی خارج از محیط معمولی خود و اقامت در آنجا برای مدتی بیش از ۲۴ ساعت و کمتر از یکسال پیاپی با هدف تفریح موارد شغلی و سایر موارد غیر مرتبط با کسب در آمد از منطقه ای که به آنجا مسافرت شده است.

توریسم به شکل های مختلف می تواند وجود داشته باشد:

 1. توریسم خانگی با توریسم بومی: شامل سفر افراد مقیم در یک کشور خاص فقط در داخل همان کشور می شود و این شامل بازدید از نقاطی از کشور غیر از منطقه زندگی عادی او می گردد. مدت زمان مسافرت نباید از ۱۲ ماه تجاوز نماید و هدف از مسافرت چیزی غیر از کسب درآمد از منطقه مورد بازدید باشد.
 2. توریسم ورودی یا وارد شونده: شامل سفر افراد غیر مقیم در یک کشور خاص به آن کشور می شود. به عبارت دیگر کشور میزبان از توریست هایی استقبال می کند که مبدأ آن ها یک کشور خارجی است.
 3. توریسم خارجی یا خارج شونده: شامل افراد مقیم در یک کشور خاص به کشور های دیگر می شود. به عبارت دیگر کشور مبدأ توریست هایی را بدرقه می کند که مقصد آنها یک کشور خارجی است.

با یک نوع دسته بندی دیگر از اشکال مختلف توریسم، می توان شکل های دیگری را نیز معرفی نمود:

 1. توریسم داخلی: شامل توریسم خانگی و توریسم وارد شونده می شود.
 2. توریسم ملی: شامل توریسم خانگی و توریسم خارج شونده می شود.
 3. توریسم بین الملل: شامل توریسم وارد شونده و توریسم خارج شونده می شود.

توریسم را معمولاً در قالب عباراتی که بیان کننده فعالیت های توریست ها است به کار می برند که با تعریف رسمی توریسم که در بالا ذکر شد، مطابقت دارد. ویژگی مهم این تعریف آن است که توریسم را در ردیف فعالیت های مشخصی از نوع مصرف کننده و به اصطلاح در سمت تقاضا معرفی می کند. اما گاه توریسم را با عباراتی که بیانگر کسب و کار های تامین کننده نیاز های توریست ها هستند نیز بکار می برند. از همین جهت است که به توریسم عنوان صنعت نیز اطلاق می شود و صنایع عموماً در سمت تأمین کننده قرار دارند. بین محصولات توریسم و محصولات کارخانه ای یک تفاوت وجود دارد، توریسم محصولی است که باید بدون دیده شدن خریداری شود. بر خلاف محصولات کارخانه ای محصولات توریسم را نمی توان به خریدار نشان داد تا قبل خرید را ببیند و حس کند مشتری باید برود و آن را تجربه و احساس کند. فناوری های جدید کامپیوتری می تواند در این زمینه کمک کننده باشد و یک حقیقت مجازی از محصول توریسم را به توریست ارائه دهد. اما توریسم را نمی توان در ردیف تامین کالا یا خدمات مشخص قرار داد. هیچ کالا و خدماتی ذاتاً نمی تواند بیانگر فعالیتی نظیر توریسم باشد بلکه این شرایط مصرف کننده آن کالا یا خدمات است که می تواند چنین تعریفی را ارائه کند، برای مثال اگر شخصی نوشابه ای را از فروشگاه محل سکونت خود خریداری کند واضح است که عمل او یک فعالیت توریستی نبوده است. اما اگر شخصی که ساکن آن منطقه نبوده و برای گذران تعطیلات از آنجا بازدید می کند از همان فروشگاه همان نوشابه را خریداری نماید. یک فعالیت توریستی انجام داده است. بنابر این توریست به نوع مصرف کننده بستگی دارد نه به نوع محصول مصرفی.

توریسم نیز مانند دیگر فعالیت های اقتصادی زمانی پدید می آید که عناصر ضروری در کنار هم قرار گیرند و آن را پدید بیاورند. در این جا سه عنصر دیگر وجود دارد:

 1. درآمد متغیر: یعنی پولی که صرف خرید لوازم غیر ضروری می شود.
 2. وقت: که صرف خرید می شود.
 3. سازماندهی در غالب مسکن، وسایل نقلیه و مابقی تسهیلات.

به همین علت است که ظهور پدیده خط آهن باعث توسعه سریع توریسم در انگلستان دوره ملکه ویکتوریا شد؛ زیرا هزینه ها، زمان و مشکلات سفر را کاهش داد. هالووی یکی از نظریه پردازان صنعت توریسم معتقد است ایجاد و پشتیبانی از صنعت توریسم توسط دو دسته از عوامل صورت می گیرد:

 1. عمل تواناساز ( پول، زمان، تسهیلات)
 2. عوامل انگیزه ساز ( تبلیغات، تخفیف ها و مشوق های مالی، مشوق های اجتماعی)

صنعت توریسم سه وظیقه را در قبال توریست ها به انجام می رساند:

 1. تنظیم برنامه سفر و تعطیلات
 2. رساندن توریست ها به مقاصد دلخواه ایشان
 3. کمک به ان ها برای لذت بردن از اوقاتی که در سفر به سر می برند.

پارامتر های مهم در تصمیم گیری برای مسافرت عبارتند از:

 1. مقصد ( کشور، منطقه )
 2. مدت اقامت ( روز، هفته )
 3. نوع اقامت ( با خدمات یا بدون خدمات )
 4. زمان مسافرت ( فصل، ماه، تاریخ مشخص )
 5. وسیله نقلیه برای رسیدن به مقصد ( جاده، راه آهن، هواپیما، کشتی )
 6. مسافرت بسته بندی شده ( تور ) یا مسافرت مستقل
 7. کار گزار ( اپرا تور ) سفر ( اگر مسافرت از نوع تور باشد )

داشتن سلامت جسمانی برای انجام سفر و تمایل به سفر نیز جزء شرایط توریسم است. در برخی کشور ها محدودیت هایی در سفر کردن .جود دارد؛ به خصوص در سفر به خارج کشور.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons