نوشته ها

تعیین عرصه ، حریم و ضوابط حفاظتی چهار اثر تاریخی دامغان

ارسال شده توسط :

تعیین عرصه ، حریم و ضوابط حفاظتی چهار اثر تاریخی دامغان

((ميراث ‌فرهنگي، صنايع‌ دستي و گردشگري استان سمنان))

مدير كل ميراث ‌فرهنگي، صنايع‌ دستي و گردشگري استان سمنان از تعیین نقشه محدوده عرصه، حریم و ضوابط حفاظتی چهار اثر تاریخی در شهرستان دامغان خبر داد. به گزارش روابط ‌عمومي اداره کل ميراث‌ فرهنگي، صنايع‌ دستي و گردشگری استان سمنان، «محمد حسين بحرالعلومي» اظهار داشت: نقشه محدوده عرصه، حریم و ضوابط حفاظتی و معماری چهار اثر ملی فرهنگی شهر دامغان شامل محدوده حریم آثار “مدرسه موسویه”، “عمارت لطفی”، “عمارت صدیق” و “عمارت میر رحیمی” توسط معاون میراث فرهنگی کشور ابلاغ شد. وي با بيان اينكه اين چهار اثر در بافت تاریخی شهر دامغان قرار دارند، گفت: با وضع قوانین و مقررات بازدارنده، شرايط حفظ و بقای شاخصه‌های تاریخی و هنری این بافت ارزشمند فراهم مي‌شود. بحرالعلومي هدف از تعيين حريم را جلوگيري از دخل و تصرف و ساخت و سازهای غیر مجاز در محدوده این آثار با ارزش تاريخي عنوان كرد.

مدير كل ميراث‌ فرهنگي، صنايع‌ دستي و گردشگري استان سمنان افزود: تعیین حریم و تصویب ضوابط ساخت و ساز برای آثار تاریخی کشور نه تنها محدودیتی براي ساخت و ساز و احداث بنای جدید برای مالکانی که اراضی آنها در حریم قرار گرفته ایجاد نمي‌كند، بلکه موجب بهره‌مندی از حمایت‌های کارشناسی سازمان میراث فرهنگی به ‌منظور زیبا سازی و استفاده بهینه از حداکثر زمین خواهد شد. شهر دامغان یا هکاتوم پولیس (صد دروازه) دارای قدمتی 7000 ساله است و تمدنی بزرگ در آن استقرار داشته است. این شهر در گذشته پایتخت دولت اشکانی بوده و آثار مشهور و ارزشمندی همچون مسجد تاریخانه، تپه حصار و چشمه علی در آن واقع شده‌اند. مدرسه موسویه دامغان با شماره ثبت 2749 از جمله آثار با کاربری مدرسه (حوزه علمیه) است که پلان آن از طراحی مدارس تاریخی ایران پیروی می‌کند. این اثر ارزشمند که در دوره قاجاریه احداث شده، حدود 150 سال است که به‌ عنوان حوزه علمیه شهر دامغان مورد بهره‌ برداری قرار مي‌گيرد.

عمارت صدیق به شماره ثبت 22753نیز در حال حاضر به ‌عنوان اداره میراث‌ فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری شهرستان دامغان مورد استفاده قرار می‌گیرد و دارای معماری منحصر به فرد دوره قاجار است که به ندرت در سایر آثار تاریخی این شهر دیده می‌شود. عمارت لطفی نیز به شماره ثبت 20240در مجاورت اثر تاریخی عمارت صدیق واقع شده و به ‌عنوان موزه شهر دامغان مورد استفاده قرار می‌گیرد. عمارت میر رحیمی به شماره ثبت 17587 نيز از دیگر بناهای دوره قاجار، در نزدیکی سایر آثار تعیین حریم شده قرار گرفته است که پیش از این منزلگاه خوانین عهد قاجار بوده و دارای عرصه وسیع و ویژگی‌ های معماری خاص عمارت‌های بزرگان آن دوره است. هرگونه دخل و تصرف در محدوده حریم و تخلف از ضوابط حفاظتی مقرر برابر مواد  558 تا 569قانون مجازات اسلامی جرم محسوب می شود.

محمدتقي اعرابي

مسئول روابط عمومي و امور فرهنگي، اجتماعي

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons