نوشته ها

تعیین عرصه و حریم مجموعه شیخ ابوالحسن خرقانی و دو اثر شهرستان شاهرود

ارسال شده توسط :

تعیین عرصه و حریم مجموعه شیخ ابوالحسن خرقانی و دو اثر شهرستان شاهرود

((میراث‌ فرهنگی، صنایع ‌دستی و گردشگری استان سمنان))

مدیر كل میراث‌ فرهنگی، صنایع ‌دستی و گردشگری استان سمنان از ابلاغ ضوابط تعیین عرصه و حریم سه اثر تاریخی در روستای خرقان واقع در شهرستان شاهرود خبر داد.

به گزارش روابط ‌عمومی اداره کل میراث‌ فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری استان سمنان، «حسین خواجه‌ بیدختی» اظهار داشت: بر اساس اعلام معاونت میراث فرهنگی کشور، در حکمی ضوابط و مقررات حفاظتی و نقشه‌های معماری محدوده عرصه و حریم “مجموعه و مقبره شیخ ابوالحسن خرقانی”، “کهنه قلعه” و “تپه قبر کولی” واقع در روستای خرقان از توابع بخش بسطام شهرستان شاهرود تصویب و به نهادها و دستگاه‌های اجرایی ابلاغ شد.

وی تعیین عرصه و حریم را در جلوگیری از دخل و تصرف، حفاری غیر مجاز و تخریب آثار موثر دانست و گفت: رعایت تبعیت از سبک معماری و نماسازی همگون با بافت روستایی در ساخت و سازهای جدید و حفاظت از میراث گران بهای تاریخی روستای خرقان از جمله مزایای تعیین عرصه و حریم است.

آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی مدفن شیخ ابوالحسن خرقانی یكی از بزرگترین عرفای قرن چهارم و اوایل پنج هجری قمری است. این بنا مربوط به دوره ایلخانی و مشتمل بر آرامگاه و کتابخانه و محوطه آن است كه به ‌شماره 645 در سال 1346 در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است.

تپه قبر کولی یا کولی تپه نیز به شماره ثبت 22159 نیز محوطه‌ای اسلامی است كه در ضلع غربی آرامگاه خرقانی واقع شده است.

کهنه قلعه، قلعه ‌ایست تاریخی با قدمت اسلامی که در قسمت شمالی آرامگاه قرار گرفته و بخشی از آن تخریب شده است. از شواهد و بقای موجود از آثار این قلعه می‌توان گفت ارتفاع آن به حدود 70 متر می‌ رسیده است. این اثر نیز به ‌شماره 22165 در سال 1386 به ثبت آثار ملی رسیده است.

محمدتقی اعرابی

مسئول روابط عمومی و امور فرهنگی، اجتماعی

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons