نوشته ها

تلاش دولت برای بهره گیری از ظرفیت های فرهنگی و گردشگری کردستان

ارسال شده توسط :

تلاش دولت برای بهره گیری از ظرفیت های فرهنگی و گردشگری کردستان

(( میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کردستان ))

استان کردستان به عنوان استانی فرهنگی شناخته شده است و از تاریخچه مهمی برخوردار است که این استان را در سطح کشور منحصر به فرد کرده است.   

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان:  زبان، لباس، صنایع دستی، جشن ها، موسیقی، مراسم خاص همچون پیر شالیار و روستاهای گردشگری که از نقاط مختلف کشور برای دیدن آن به کردستان می آیند از جمله شاخص هایی است که فرهنگی بودن استان را برجسته تر کرده است و ظرفیت خاصی به آن داده است.

مکان های بکر و دیدنی کردستان از لحاظ زیست محیطی در کنار  قابلیت های تاریخی، کردستان را به استانی با ظرفیت های مناسب برای رشد گردشگری تبدیل کرده است، دولت نیز با شناخت این قابلیت ها و سعی در حفظ و شناساندن آنها همزمان برای گسترش گردشگری تلاش کرده است.

پرداخت تسهیلات در حوزه هایی از جمله صنایع دستی یکی از این اقدامات دولت است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در این رابطه گفت: در سال ۹۲ به ۳۵ نفر در مجموع ۷۶۰ میلیون ریال، در سال ۹۳ به ۱۳۵ نفر در مجموع شش میلیارد و ۳۵۰ میلیون ریال و در سال گذشته نیز به ۷۱۳ نفر در مجموع ۴۱ میلیارد ریال تسهیلات پرداخت شده است.

سید محسن علوی افزود: در این سه سال کارت های شناسایی برای فعالان در حوزه صنایع دستی صادر شده است.

وی اظهار کرد: در سال ۹۲ برای دو هزار و ۶۷۸ نفر، در سال ۹۳ برای ۱۵ هزار و ۶۲۰ نفر و در سال گذشته برای دو هزار و ۵۰۴ نفر کارت شناسایی صنایع دستی صادر شده است.

وی ادامه داد: همچنین برای فعالان در حوزه مشاغل خانگی هر سال کارت های شناسایی صادر شده است که در سال ۹۲ این تعداد ۳۵ مورد، در سال ۹۳ به ۱۳۵ کارت و در سال گذشته به ۷۱۳ کارت شناسایی افزایش یافت.

وی گفت: در مدت فعالیت دولت تدبیر و امید کارگاه های تولیدی که تنها در حوزه صنایع دستی ایجاد شده است در مجموع ۶۹ کارگاه بوده است.

علوی با اشاره به اینکه در سال ۹۳ و سال گذشته سه همایش برگزار شده است، اظهار کرد: از سال ۹۲ تا ۹۴ در استان کردستان ۵۷ نمایشگاه و بازارچه موقت برپا شده است.

او ادامه داد: در سال ۹۲ نیز هزار و ۱۰۷ گواهی آموزشی صادر شده است که این میزان در سال ۹۳ به دو هزار و ۲۲ گواهی رسیده است.

وی اظهار کرد: در سال گذشته نیز میزان گواهی های آموزشی صادر شده به دو هزار و ۳۹۵ گواهی رسیده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اشاره به فعالیت های گردشگری در استان گفت: در سال ۹۲ هتل سه ستاره آریان بانه به بهره برداری رسید.

وی ادامه داد: ساماندهی مناطق نمونه و هدف گردشگری، پرداخت تسهیلات از جمله ۱۵۰میلیارد ریال به ساخت هتل لاله بانه، افتتاح دو مجتمع بین راهی، دو هتل سه ستاره، یک مهمان پذیر و دو دفتر خدمات مسافرتی از جمله فعالیت هایی بوده که در سال ۹۲ به انجام رسیده است.

علوی افزود: واگذاری هشت منطقه نمونه گردشگری به سرمایه گذار، اجرای پروژه هایی با ۱۷ میلیارد و ۳۵۰ میلیون ریال، تهیه قلام تبلیغی و اطلاع رسانی یک میلیارد و ۹۵۰ میلیون ریال و بهره برداری از دو دفتر خدمات مسافرتی و جهانگردی از جمله فعالیت های سال ۹۳ در استان کردستان بوده است.

وی با تشریح دیگر فعالیت های حوزه گردشگری بیان کرد: اجرایی شدن منطقه نمونه گردشگری دوکانان بانه با سرمایه گذاری یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال، تهیه اقلام اطلاع رسانی با هزینه سه میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال برخی از فعالیت های حوزه گردشگری در سال گذشته بوده است.

وی ادامه داد: معرفی چهار طرح گردشگری به صندوق توسعه ملی برای دریافت تسهیلات، افتتاح هتل لاله بانه، برگزاری همایش غار کرفتو، اجرای راه دسترسی حمزه عرب بیجار، افتتاح هتل آپارتمان و هتل سه ستاره زانا و به بهره برداری رسیدن دو دفتر خدمات مسافرتی برخی دیگر از فعالیت های حوزه گردشگری در سال گذشته بوده است.

علوی همچنین به نهایی شدن پرداخت تسهیلات به هتل ۵ ستاره لاله سنندج پس از ده سال اشاره کرد و گفت: این طرح یکی از دغدغه های اصلی مجموعه میراث فرهنگی استان و مسئولین استانی بود که با تلاش همه جانبه مسئولین و مجریان طرح دست آخر به ثمر نشست و این طرح مهم اقتصادی با حول و قوه الهی طی ۲ آینده به بهره برداری خواهد رسید.

میراث فرهنگی و گردشگری کردستان, [۱۹.۰۷.۱۶ ۱۲:۰۲]

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اشاره به فعالیت ها و اقدامات داخلی اداره کل  در استان گفت: ۱۲ نفر نیرو طی سالهای۹۲ تا ۹۴ استخدام و در اداره کل شروع بکار کردند و  همچنین ۸ نفر از نیروهای قراردادی نیز تبدیل وضعیت شدند.

وی ادامه داد: چهار شهرستان استان شامل: بیجار، سقز، بانه و سنندج از سطح نمایندگی به اداره ارتقاء داده شدند که قدم بسیار مهمی در زمینه امور اداری و پرسنلی و نیل به اهداف سه حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری می باشد.

سید محسن علوی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان در خصوص اهم فعالیتهای صورت گرفته شده در حوزه میراث فرهنگی نیز گفت: ساماندهی کامل برنامه های اجرایی این حوزه یکی از مهمترین اقدامات بود که خوشبختانه انجام شد .

در ادامه افزود: مرمت بناهای تاریخی استان – پژوهش و کاووش محوطهای باستانی در دستور کار قرار گرفت و اقدامات اجرایی آن شروع شد. با مالکین بناهای تاریخی استان جهت مرمت و بهسازی بناهای تاریخی تفاهم نامه به امضاء رسید همچنین مرمت قلعه باستانی زیویه و احیاء و تغییر کاربری عمارت حبیبی از دیگر از اقدامات سال ۹۲ می باشد.

وی ادامه داد: مرمت و بهسازی پل تاریخی گاران مریوان، منزل امین السلام، مرمت مسجد جامع سنندج و پژوهش و کاووش محوطه های باستانی طی سال ۹۳ با موفقیت به انجام رسید.

در ادامه گفت: مرمت و ساماندهی مجموعه بازار سنندج ، مرمت مساجد تاریخی و دیگر بناهای تاریخی استان، ساماندهی غار کرفتو، تشکیل پایگاه هورامان و برگزاری همایش ملی هوارمان شناسی، پژوهش مردم شناسی و باستان شناسی حوزه دهگلان، و کاووش در محوطه های باستانی سطح استان از دیگر برنامه ها و اقدامت صورت گرفته طی سال ۹۴ در حوزه میراث فرهنگی می باشد.

علوی در پایان با اشاره به برنامه های در دست اجرا در سه حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: ما با پشتیبانی مسئولین ارشد استانی و تلاش همکاران اداره کل و پشتیبانی مردم عزیز کردستان اقدامات و برنامه های زیادی را در سه حوزه ادارە کل داریم که انشاالله با به ثمر رسیدن آنها شاهد تغییر اساسی در گردشگری ، میراث و صنایع دستی استان خواهیم بود.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons