نوشته ها

تل پیر پناهگاه صخره ای در ممسنی

ارسال شده توسط :

تل پیر پناهگاه صخره ای در ممسنی

((میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان فارس))

پناهگاههای صخره ای تل پیر در شهرستان ممسنی قرار دارد . ارتفاع این محوطه ها از سطح دشت ۷ متر و۵/۲ متر از سطح دشت است . کف پناهگاههای رسوبی است و به علت رسوب کم کف محوطه ها بعضی از جاها در کف بستر سنگی پناهگاه نمایان است . این دو پناهگاه حدود ۶۵ متر با یکدیگر فاصله دارد . جلوی پناهگاه صخره ای اول تل پیر دارای سنگ چین و است . این پناهگاهها با سیستم کارستی در بدنه کوه شکل گرفته اند . پوشش گیاهی اطراف پناهگاههای تل پیر تنک بوده و درختان و درختچه های پسته کوهی و کنار در اطراف محوطه ها مشاهده میشود . از یافته های باستان شناختی کشف شده در دامنه این محوطه که جمع آوری شده است ، از ۵ تراشه ساده به رنگ قرمز مایل به قهوه ای می توان نام برد . روش گردآوری این یافته های باستان شناختی به صورت تصادفی و دلبخواهی بوده است . با توجه به ریخت شناسی ابزارهای سنگی برداشت شده ، گاهنگاری نسبی این محوطه ، دوران پارینه سنگی و احتمال قریب به یقین متعلق به دوره فراپارینه سنگی و صنعت زرزی است .   دامنه دید مناسب ، شیب ملایم و آفتاب گیر بودن و مسلط بودن به دشت و نزدیکی به منابع آب و فراوانی مصنوعات سنگی در دامنه آن از ویژگیهای این محوطه است .

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس این اثر در دوره فراپارینه سنگی به عنوان محلی برای استقرار استفاده میشده است.

شهرستان ممسنی در شمال غرب استان فارس در غرب رشته کوه اصلی زاگرس قرار دارد . مساحت آن ۸۰۳۲ کیلومتر مربع است . این شهرستان به مرکزیت شهر نورآباد ۵/۵ درصد از کل مساحت استان را به خود اختصاص داده است . شهرستان ممسنی از شمال به سپیدان و کهکیلویه و بویراحمد ، از غرب به کهکیلویه و بویراحمد و بوشهر ، از جنوب به کازرون و بوشهر و از شرق به شیراز و سپیدان محدود است .ممسنی سرزمینی کوهستانی و اراضی آن غالبا به صورت دره های بین دو رشته کوه قرار دارد . ارتفاع متوسط این شهرستان از سطح دریا ۹۰۰ متر و آب و هوای آن معتدل است . فاصله نورآباد مرکز ممسنی تا شیراز مرکز استان ۱۶۵ کیلومتر است . ممسنی را شولستان نیز خوانده اند که به معنی سرزمین شول هاست . شول ها یکی از طوایف سابق لرستان بوده اند که بعد از استقرار در این ناحیه به این نام مشهور شدند . در قدیم مرکز ولایت ممسنی شهر تاریخی شاپور بوده است . آب و هوای ممسنی سردسیر ، مایل به اعتدال است . رودخانه فهلیان مهم ترین رودخانه شهرستان ممسنی است ، از بهم پیوستن رودخانه شش پیر و رود شیر بوجود آمده است و پس از عبور از کنار کوه قلع سفید وارد منطقه فهلیان می شود . این رودخانه پس از مشروب ساختن اراضی وسیع ، از میان دره ای عمیق به نام تنگ آبجان یا آبجونه می گذرد و در ناحیه ای به نام گوشه بردنگان با رودخانه کتی کور (دروغزن) یکی می شود . پس از آن از دره ای ژرف عبور می کند و در ناحیه امام ضامن در غربی ترین ناحیه ممسنی به رودخانه پیرین می ریزد و رودخانه زهره را تشکیل می دهد ، سپس به سوی جنوب امتداد یافته و مرز طبیعی بین ممسنی و ناحیه گچساران را به وجود می آورد .

از سال ۱۳۸۴ تا ۱۳۸۶ پژوهشگران دانشگاه توبینگن آلمان و پژوهشکده باستان شناسی کشور بخشهای فراوانی از دامنه ارتفاعات شهرستان ممسنی را با هدف ثبت مکانهای باستانی و تالیف برنامه های دراز مدت همکاریهای مشترک در زمینه های باستان شناسی پارینه سنگی ایران ، مورد بررسی باستان شناسی قرار دادند . این بررسی بر سطح محوطه های باز، غارها و پناهگاههای صخره ای و گردآوری داده های فرهنگی از سطح آنها متمرکز بود.

از آنجا که غارها و پناهگاهها در کوهها قرار گرفته اند و کوهها جزء منابع طبیعی به حساب می آیند به این ترتیب سازمان منابع طبیعی مالکیت این اثر را به عهده دارد .

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons