نوشته ها

تهیه طرح ویژه بافت تاریخی شهر خوسف

ارسال شده توسط :

تهیه طرح ویژه بافت تاریخی شهر خوسف

(( میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان جنوبی ))

به دلیل ارزش های  معماری و فرهنگی بافت تاریخی شهر خوسف طرح ویژه  بافت تهیه می شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی؛ علی شریعتی منش معاون صنایع دستی این اداره کل گفت: در جریان برگزاری کنگره تاریخ معماری و شهرسازی خراسان جنوبی در بهمن ماه سال جاری و در پی بازدید اساتید و کارشناسان از بافت تاریخی خوسف با تاکید طوسی سرپرست حوزه بافت های تاریخی کشور طرح ویژه محدوده تاریخی تهیه می گردد. هدف از این طرح حفظ بافت تاریخی خوسف به دلیل ارزش های معماری سنتی، بومی و فرهنگی آن است .

وی بیان داشت: شهر خوسف که زادگاه شاعر و مدیحه سرای قرن هشتم هجری ابن حسام خوسفی است، در ۳۵ کیلومتری غرب بیرجند واقع شده و دارای بافت تاریخی با ارزش و زیبایی است که در جریان کنگره تاریخ معماری و شهرسازی خراسان جنوبی مورد توجه شرکت کنندگان قرار گرفت. این بافت دارای بناهای همچون مسجد جامع، آب انبار، خانه های تاریخی، حسینیه، مدارس علمیه است.

 شریعتی منش بیان کرد:۲۴ اثر تاریخی در این بافت در فهرست آثار ملی ثبت شده که شامل ۱۴ خانه، ۴مسجد، ۱قلعه ،۱ مدرسه علمیه، ۲  آب انبار و ۲ آرامگاه می باشد. توسعه شهری خوشبختانه آسیب کمتری به این بافت وارد نموده است و زندگی در آن جریان داشته ، همچنان گذرهای بافت و آثار تاریخی زنده و پویا در آن وجود دارد.

در حاشیه این بافت زیبا آرامگاه ابن حسام خوسفی شاعر و مدیحه سرای قرن ۸ هجری بر بالای صخره ای دیده می شود که خود از افتخارات فرهنگی خوسف است.

وی گفت: خانه زادگاه دکتر شکوهی پدر علم تعلیم و تربیت نیز در این بافت قرار دارد که توسط شهرداری خوسف مرمت و بازسازی شده است و در ادامه خاطر نشان کرد: مساحت بافت تاریخی خوسف ۲۰ هکتار است که مطالعات اولیه آن جهت تعیین و تصویب محدوده تاریخی آغاز شده است و امید می رود تا پایان سال جاری این اقدام مهم به انجام رسد.

 

 

 

 

 

 

 

 

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons