نوشته ها

تهیه پرونده پیشنهاد ثبت غار بتون سرایان در فهرست میراث طبیعی ملی کشور

ارسال شده توسط :

تهیه پرونده پیشنهاد ثبت غار بتون سرایان در فهرست میراث طبیعی ملی کشور

((میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان جنوبی))

پرونده پیشنهاد ثبت غار بتون سرایان با قدمت سنوزوئیک (ائوسن میانی ) در فهرست میراث طبیعی ملی کشور تهیه شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی، کارشناس ثبت میراث طبیعی استان گفت: غار بتون سرایان در ۱۲ کیلومتری مرکز شهر سرایان و در ۸ کیلومتری روستای چرمه واقع شده است. روستای چرمه از جنوب، ۱۵ کیلومتر با سرایان و از شرق، ۲۴ کیلومتر با شهر خضری و دشت بیاض فاصله دارد. در نزدیکی این غار زیارتگاه پیر اباذر قرار دارد.

زهرا رضایی ملکوتی افزود: این غار طبیعی در نتیجه ترکیب آب حاصل از بارش قطرات باران با گاز دی اکسید کربن موجود در هوا و تشکیل اسید کربنیک ضعیف و نفوذ آن در زمینهای آهکی و انجام واکنشهای شیمیایی ترکیبی ناپایدار به نام بی کربنات کلسیم به وجود آورده است. چون این ماده در آب نامحلول است در درون لایه های آهکی ضخیم فضاهای خالی ریزی را ایجاد کرده و این فضاهای خالی میلیون ها سال گسترش پیدا کرده و به مرور زمان به هم پیوسته اند.

وی ادامه داد: تحقیقات به عمل آمده توسط غار نوردان طی سالهای گذشته عمق غار را ۴۰۰ متر تخمین زده اند. غار بتون از بسیاری جهات به خصوص به علت وجود گذرگاههای ممتد و حوضچه های موجود یکی از زیباترین جلوه های طبیعی ایران و پدیده منحصر به فرد در نوع خود است به عقیده برخی از غارنوردان زیباترین حوضچه جهان در این غار است دلیل آن وجود قندیل های پرده ای شکل (بادبزنی ، لوله ای، میله ای و …) است که در این حوضچه وجود دارد.

کارشناس ثبت میراث طبیعی استان اذعان داشت: معدل رطوبت نسبی غار ۵٫۸ درصد است دمای آب نیز ۱۰درجه سانتی گراد و میانگین درجه حرارت غار ۱۱ درجه سانتی گراد است.

ملکوتی اضامه کرد: سقف غار پوشیده از کربنات کلسیم خالص و در بعضی از قسمتها مخلوط با عناصر دیگر است که بر سر راه جریان آب از خارج به داخل غار به وجود آمده اند. این رسوبات به شکل های مختلف استلاکتیت هایی (چکنده) را تشکیل داده اند و در کف غار و در جاهایی که آب وجود ندارد استلاگمیت هایی (چکیده) با اشکال متنوع و جذاب به وفور دیده می شود که جنسشان از رسوبات آهکی است و حالت کریستال دارند استلاکتیت ها و استلاگمیت ها ستونهای بزرگی را در دهلیزها (تالارها) و گذرگاههای اصلی غار تشکیل داده و قندیلهای آویزان از سقف در اثر داشتن ناخالصی، رنگ های مختلفی به خود گرفته است.

وی افزود: هزاران تزئینات سوزنی آهکی از سقف آن آویزان است منظره داخل غار بسیار زیبا و هوای آن بسیار لطیف بوده و عاری از هرگونه گرد و غبار و آلودگی میکروبی است. در تابستان خنک و در زمستان گرم و مطلوب می باشد. قندیلهای یخی بسیار زیبا و شگفت انگیز در زمستان مناظر فوق العاده زیبا و منحصر به فرد را خلق می نماید.

کارشناس ثبت میراث طبیعی استان ادامه داد: در ظاهر، غار یک دهانه ورودی دارد اما پس از ورود به غار و طی مسافت حدود ۲ تا ۳ متر دو دهانه ظاهر می گردند که هر دو، دهانه های ورودی به غار می باشند دهانه بالا مسیر صعب العبور ورود به غار و دهانه پایین مسیر سهل الورود به غار می باشد. وجود خفاش ها فضای غار را حیرت انگیز کرده است.

ملکوتی گفت: غار بتون در جبال صخره ای واقع شده و هنوز ناشناخته باقی مانده و برای ورود به آن باید از تجهیزات غارنوردی استفاده کرد.

وی خاطرنشان کرد: اقدام جهت ثبت این اثر در فهرست میراث طبیعی ملی می تواند برنامه های مدیریتی و حفاظتی مناسبی را در پی داشته باشد.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons