نوشته ها

توجه به تولید و فروش سنگ‌های قیمتی باعث کاهش مهاجرت از روستا به شهر می شود

ارسال شده توسط :

توجه به تولید و فروش سنگ‌های قیمتی باعث کاهش مهاجرت از روستا به شهر می شود

((میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی))

رئیس شورای اسلامی خراسان رضوی گفت: توسعه سنگ‌های قیمتی با رویکرد توسعه متوازن می‌تواند مهاجرت از روستا به شهر را با ایجاد اشتغال در این بافت‌ها کاهش دهد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری غلامرضا بصیری‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار ما با اشاره به مشکلات اقتصادی که در روستاهای اطراف مشهد و حاشیه آن وجود دارد، اظهار داشت: بخش زیادی از آسیب‌های موجود در این مناطق ناشی از بیکاری بوده و لذا باید تمام ظرفیت‌ها را به کار برد تا برای این بافت‌ها شغل ایجاد کرد.

وی ادامه داد: هم اکنون مشاغل روستایی بسیار کمرنگ شده و حتی در برخی از مناطق کاملا از بین رفته و سنگ‌های قیمتی یکی از ظرفیت‌ه ای بسیار مهم است که می‌تواند اشتغال در روستاها را مجدد ایجادکند.

رئیس شورای اسلامی خراسان رضوی بیان کرد: تعداد زیادی از معادن برداشت سنگ‌های قیمتی در مناطق کم برخوردار بوده و گسترش این صنعت می‌تواند به توسعه متوازن در این مناطق کمک کند.

بصیری‌پور با اشاره به سرمایه کمی که اشتغال در حوزه سنگ‌های قیمتی نیاز دارد، خاطرنشان کرد: این صنایع به خوبی می‌توانند در بافت حاشیه‌ای و یا روستایی استان مستقر شده و در توسعه آنها نقش مهمی داشته باشند علاوه بر این نیروی کار در روستاها هزینه کمتری برای کارفرمایان داشته و صرفه اقتصادی نیز به همراه دارد زیرا بسیاری از مشکلات حوزه حمل و نقل و مسکن و دیگر مواردی از این دست که برای کارگران در شهر مشغله ایجاد می‌کند برای کارگران در روستاها کمرنگ‌تر است.

وی ادامه داد: همچنین توسعه فعالیت‌ها در حوزه سنگ‌های قیمتی سبب به وجود آمدن یک نوع هویت فرهنگی در خراسان رضوی و مشهد می‌شود و می‌توان اقداماتی انجام داد که همانطور که فرش تبریز و یا میناکاری‌های اصفهان به عنوان یک نام موفق و نشان دهنده فرهنگ آن شهرها معرفی شده‌اند سنگ‌های قیمتی نیز به عنوان کالای معرف مشهد مقدس باشد

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons