نوشته ها

توجه ویژه گردشگران اروپایی به ۱۲ اثر شاخص فرهنگی و تاریخی خراسان رضوی

ارسال شده توسط :

توجه ویژه گردشگران اروپایی به ۱۲ اثر شاخص فرهنگی و تاریخی خراسان رضوی

((میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی))

معاون میراث فرهنگی، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی از توجه ویژه گردشگران خارجی خصوصا گردشگرانی از کشورهای اروپا به ۱۲ اثر شاخص فرهنگی و تاریخی این استان خبر داد و گفت: خوشبختانه این ۱۲ اثر مورد توجه بسیاری از گردشگران خارجی قرار دارد به گونه ای که بازدید از این آثار در برنامه ریزی تورهای گردشگران خارجی قرار دارد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، محمد رکنی با اعلام این خبر و با اشاره به علاقه مندی گردشگران خارجی برای بازدید از آثار فرهنگی و تاریخی این استان افزود: بررسی ها نشان می دهد در ۵ ماهه اول امسال، ۳۵ هزار گردشگر خارجی از ۱۲ اثر شاخص فرهنگی و تاریخی استان خراسان رضوی بازدید کردند که این موضوع نشان دهنده اهمیت این آثار و علاقه مندی گردشگران خارجی به مواریث فرهنگی و موضوعات تاریخی است.

وی با اشاره به اینکه گردشگران خارجی از کشورهای اروپایی به ویژه آلمان، فرانسه، نروژ، اسپانیا، ایتالیا، سوئیس، بلژیک، اتریش، دانمارک و کشورهای حوزه خلیج فارس هستند گفت: این گردشگران از بناهای مدرسه غیاثیه خرگرد، رباط شرف، مجموعه تاریخی ارسلان جاذب، آسبادهای نشتیفان خواف، میل ایاز، برج اردکان، محوطه تاریخی بندیان درگز، برج علی آباد کاشمر، قنات قصبه گناباد، باغ نشاط فیروزه، مجموعه بابا لقمان سرخس، منار خسرو گرد بازدید داشته اند.

وی گفت: ضمن اینکه برخی از مجموعه ها و محوطه های فرهنگی و تارخی از جمله مجموعه فرهنگی – تاریخی توس، آرامگاه خیام، آرامگاه عطار و مجموعه فرهنگی تاریخی نادری همواره مورد توجه گردشگران خارجی قرار داشته و این اماکن یکی از مهمترین مقاصد تورهای گردشگران خارجی است.

رکنی افزود: در راستای بند ۵ سیاست های ابلاغی برنامه ششم توسعه از سوی مقام معظم رهبری و با هدف ساماندهی مسیر دسترسی و اطلاع رسانی آثار، این آثار شاخص مورد بازدید و شناسایی قرار گرفت و از ابتدای سال جاری نیاز سنجی و ایجاد زیر ساخت ها برای بناهای فوق در دستور کار معاونت میراث فرهنگی این اداره کل قرار گرفت.

وی با اشاره به اینکه ویژگی های مهندسی و ساخت بسیاری از آثار تاریخی استان در سطح جهانی قابل مطرح شدن است گفت: در همین راستا، ساماندهی و حذف آسیب های منظری، استقرار سرویس بهداشتی، استقرار نگهبانی، اصلاح سیستم روشنایی و رفع خطر از بناها در این بناهای تاریخی انجام پذیرفته است.

وی افزود: جهت معرفی بناهای شاخص در حوزه معماری و باستان شناسی که در سطح جهانی دارای ارزش می باشد، تابلوهای معرفی که شامل معرفی اثر، تاریخ ثبت، قدمت معماری، مشخصات معماری تزئینی به دو زبان انگلیسی جهت نصب در حاشیه جاده ها و مبادی ورودی و خود اثر تهیه شده است.

معاون میراث فرهنگی، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی در ادامه اظهار داشت: برای هر اثر بر شور معرفی به دو زبان انگلیسی و فارسی جهت معرفی هر چه بهتر اثر در دست تهیه است و هم چنین اتاق معرفی برای هر اثر در نظر گرفته شده است که مراحل مرمت و معرفی و پیشینه تاریخی اثر را به طور کامل به بازدید کنندگان از این بناهای تاریخی ارائه می دهد.

وی در پایان افزود: این معاونت در نظر دارد علاوه بر توسعه گردشگری خارجی در استان و ارائه خدمات به گردشگران داخلی و خارجی و مرمت بناهای تاریخی این آثار را جهت ثبت در فهرست جهانی آماده نماید.

رکنی خاطر نشان کرد: آماده سازی این بناهای تاریخی، اطلاع رسانی و معرفی آن ها، ارائه خدمات مناسب به گردشگران خصوصا گردشگران خارجی، ایجاد فضاهای فرهنگی، ایجاد فضا برای فروش صنایع دستی و تولیدات فرهنگی از مهمترین برنامه هایی است که این اداره کل در خصوص ۱۲ اثر فرهنگی و تاریخی شاخص استان در دست اقدام دارد.

 

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons