نوشته ها

توسعه حفاظت الکترونیک اماکن تاریخی و فرهنگی ضروری است

ارسال شده توسط :

توسعه حفاظت الکترونیک اماکن تاریخی و فرهنگی ضروری است

((میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان فارس))

فرمانده یگان حفاظت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور گفت: توسعه حفاظت الکترونیک اماکن تاریخی و فرهنگی ضروری است زیرا با انجام این کار هزینه استفاده از نیروی انسانی کاهش و دقت و سرعت کشف جرایم مرتبط با این اماکن افزایش می یابد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس سردار امیر رحمت اللهی روند حفظ و نگهداری اموال میراث فرهنگی و راهکار های پیشگیری از وقوع آسیب های احتمالی’ در شیراز بیان داشت: یکی از اصلی ترین ماموریت های یگان حفاظت میراث فرهنگی، حفاظت از اموال منقول و غیر منقول و همچنین اماکن تاریخی و فرهنگی است به همین سبب این یگان نیازمند یک طرح حفاظت فیزیکی جامع برای نگهداری از این اموال و اماکن است.

وی، بر هم افزایی دو سویه و هدفمند نیروی انتظامی و میراث فرهنگی تاکید کرد و گفت: هر ساله تعداد زیادی از اشیای عتیقه توسط ایست و بازرسی های نیروی انتظامی کشف و همچنین عاملان حفاری های غیر مجاز دستگیر می شوند و این موضوع بیانگر لزوم استفاده بیش از پیش از ظرفیت ناجا در حفاظت از آثار تاریخی و فرهنگی است.

رحمت اللهی در بخش دیگری از مطالب خود اظهار کرد: یکی از اهداف مهم دولت، توسعه صنعت توریسم است و بی شک فراهم کردن شرایط امنیتی مطلوب و مناسب لازمه تحقق این هدف است. بنابراین گزارش فرمانده انتظامی استان فارس هم در این نشست گفت: جهانگردان و گردشگران سفیرانی هستند که امنیت موجود در کشور را همانگونه که مشاهده می کنند، در عرصه بین المللی توصیف می کنند.

سردار سرتیپ دوم احمد علی گودرزی افزود: مهمترین موضوع درصنعت توریسم و گردشگری، احساس امنیت در گردشگران است و پلیس فارس برای ایجاد این امنیت اقدامات بسیار مناسبی انجام داده است.

وی بیان کرد: در قالب اجرای طرح مدیریت کیفیت در نیروی انتظامی (مکنا) پاسگاه ها و کلانتری های استان فارس به ویژه در مناطق گردشگری از جمله پاسگاه موجود در مجموعه جهانی تخت جمشید، تاثیربسیار زیادی در افزایش احساس امنیت در بین گردشگران داشته است.

گودرزی، راه اندازی پلیس گردشگری را برای خدمات رسانی به گردشگران را اقدامی مناسب و خوب توصیف کرد و اظهار داشت: این موضوع نقش بسزایی در رضایت گردشگران خارجی داشته است به گونه ای که در نظر سنجی های انجام شده بیش از ۹۶ درصد توریست ها و گردشگران رفتار پلیس گردشگری را عالی یا بسیار خوب ارزیابی کرده اند.

فرمانده انتظامی فارس، بر تقویت هر چه بیشتر پلیس گردشگری تاکید کرد و افزود: با تجهیز و تقویت این پلیس، احساس امنیت و رضایت در بین گردشگران خارجی افزایش چشمگیری خواهد یافت.

در ادامه این جلسه دکتر امیری مدیر کل میراث فرهنگی ضمن خیرمقدم سردار رحمت الهی فرمانده یگان حفاظت سازمان و تشکر ویژه از سردار گودرزی درخصوص برگزاری جلسه و سایر معاونین و فرماندهان با بیان این که وجود ۴ اثر از ۱۹ اثر ثبت شده جهانی و وجود یک پنجم کل آثار ثبت شده کشور در این استان و پیشنهاد ۳ اثر دیگر جهت ثبت جهانی نشان از قدمت غنای فرهنگ و تمدن کهن استان فارس دارد. اظهار داشت: ۳۶۰ هکتار از شهر شیراز مربوط به بافت تاریخی می باشد که ۵۰۰ اثر با ارزش را در خود جای داده است.وی از حمایت ها و همکاری های پلیس انتظامی درخصوص برقراری نظم و امنیت در اماکن در ایام نوروز از سردار گودرزی تشکر نمود.

اعضای حاضر در این نشست، پیرامون راهکارهای حفظ و نگهداری اموال میراث فرهنگی و همچنین پیشگیری از وقوع آسیب های احتمالی بحث و تبادل نظر کردند.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons