نوشته ها

تولد حضرت علی در کعبه دستور تکوینی خداوند به بشریت است

ارسال شده توسط :

تولد حضرت علی در کعبه دستور تکوینی خداوند به بشریت است

امام جمعه مشهد در مراسم شام ولادت امیر المومنین، منطقه بازه شیخ: تولد حضرت علی در کعبه دستور تکوینی خداوند به بشریت است/ بار انقلاب همواره بر دوش مردم پائین شهر بوده است.

امام جمعه مشهد با بیان اینکه باید این موضوع را همواره مورد بررسی قرار داد که چرا حضرت امیرالمومنین علی (ع)، در خانه خدا متولد شد و این تولد آیا فضلیتی برای امیر المومنین به حساب می آید یا نه؟ گفت: ولادت حضرت علی در کعبه یک حادثه اتفاقیه نیست بلکه دستور تکوینی خداوند به بشریت است.

به گزارش خبرنگار ما به نقل از روابط عمومی مجموعه خادمین ۱۴ معصوم (ع)، آیت الله سید احمد علم الهدی با بیان این مطلب در مراسم شام ولادت حضرت امیر المومنین علی (ع)، که شامگاه شنبه ۱۲ اردیبهشت با حضور جمع کثیری از مردم منطقه بازه شیخ(پورسینا)، عباس آباد و مناطق اطراف در مسجد امیرالمومنین عباس آباد برگزار شد با تشریح حوادث مربوط به ولادت حضرت علی (ع)، گفت: حوادث پیرامونی ما دو قسم است؛ نخست اتفاقاتی است که بر حسب تصادف رخ می‌دهد و دوم رویدادهایی ست که دارای جهت و فلسفه خاصی هستند. برخی از پیروان مذاهب و فرق اسلامی ولادت حضرت امیرالمومنین (ع) را در کعبه امری اتفاقی قلمداد کرده‌اند اما دقت در این حادثه اثبات کرد که این رویداد امری اتفاقی نبوده است.

امام جمعه مشهد اظهار کرد: اگر فاطمه بنت اسد برای نماز به کعبه می‌رفت و سپس وضع حمل می‌کرد این حادثه اتفاقی به شمار می‌رفت که مشابه آن در محیط پیرامونی ما هم بسیار است کما اینکه ممکن است یک خانم باردار در هواپیما وضع حمل کند اما کیفیت ولادت حضرت امیرالمومنین(ع) ثابت می‌کند که مسئله این رویداد اتفاقی نبوده است زیرا فاطمه بنت اسد در آن لحظه در رکن مستجاب، که موازی درب کعبه است، در حالت طواف بوده که در این لحظه بر ایشان درد زایمان عارض می‌شود به طوری که ایشان قدرت قدم برداشتن نداشته و بر همین اساس به پرده کعبه چنگ می‌زند.

وی افزود: ناگهان صدای انفجار در کعبه می‌پیچد و دیوار شکافته می‌شود، فاطمه بنت اسد وارد کعبه شده و سپس درب آنجا قفل می‌شود و مردم هم که از قضیه اطلاعی نداشتند و وحشت کرده بودند سعی می‌کنند درب قفل شده را باز کنند زیرا آنان نگران فروریختن خود کعبه بودند.

علم الهدی با بیان اینکه طبق روایت برخی نقل‌ها حضور فاطمه بنت اسد در کعبه سه روز به طول انجامیده است، گفت: پس از سه روز انفجار دوم رخ می‌دهد گرد و خاک عظیمی می‌شود و فاطمه بنت اسد در حالی‌که نوزاد عزیزی را در قنداق پیچانده بود خارج شد و اولین نفری که این نوزاد را رویت کرد ابوطالب بود.

وی با بیان اینکه ابوطالب چشمان نوازد را بسته مشاهده کرد، گفت: ابوطالب نگران بود و تصور می‌کرد که این نوزاد مادرزادی نابیناست تا اینکه وجود رسول الله، که در آن ایام ۳۰ ساله بودند، وارد مسجدالحرام شده و نوازد را رویت می‌کند؛ هنگامی که نوزاد توسط ابوطالب به دست ایشان می‌رسد، آن نوزاد ۱۰ آیه اول سوره مومنون را قرائت می‌کند این در حالی است که قرآن ۱۰ سال بعد به پیامبر(ص) نازل می‌شود.

آیت الله علم الهدی با بیان اینکه این عمل دارای پیامی تکوینی از سوی خداوند بوده است، افزود: در حقیقت خداوند علی را به عنوان رهبر جامعه اسلام با این نوع از تولد به جهان معرفی می کند و این طور می شود گفت که علی به عنوان رهبر جامعه اسلامی نه مبعوث بلکه از سوی خدا منصوب می شود.

وی می افزاید: تولد حضرت علی در کعبه آن هم به این شکل نه یک حادثه اتفاقیه بلکه یک حادثه دارای فلسفه است و در حقیقت این نوع تولد پیام و دستور تکوینی خداوند به بشریت است.

وی در ادامه صحبت های خود با اشاره به ارزش های انقلاب اسلامی ایران و استقرار حکومتی مبتنی بر ارزش های دینی و بر اساس ولایت امیر المومنین (ع)، گفت: خوشبختانه و به لطف خداوند متعال ارزش های انقلاب گسترش فراوانی یافته و در منطقه وجهان علاقه بسیار زیادی به جمهوری اسلامی ایران و ارزش های انقلاب اسلامی وجود دارد.

وی خاطر نشان کرد: در حال حاضر در برخی از کشورها اسلام و خصوصا شیعه دوازده امامی در حال گسترش است و افراد زیادی به این مذهب والا رجوع می کنند که بخش زیادی از این موفقیت ها به دلیل گسترش ارزش های انقلاب اسلامی ایران در کشورهای مختلف جهان است.

امام جمعه مشهد در بخش دیگری از صحبت های خود ضمن تشکر از برگزاری مراسم جشن ولادت حضرت امیر المومنین در مناطق حاشیه شهر افزود: به سهم خودم از برگزاری این جشن تشکر می کنم و خوشحال هستم که در این منطقه از شهر مردم با عشق و اخلاص و با یک دلدادگی کامل نسبت به اهل بیت عصمت و طهارت (ع)، اقدام به برگزاری مراسم جشن ولادت امام اول شیعیان می کنند.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به فعالیت های موثر فرهنگی در مناطق پائین شهر گفت: مردم مناطق محروم و حاشیه شهر همواره در کنار انقلاب بوده اند و بار انقلاب اسلامی از هیشه بر دوش مردم مناطق پائین شهر بوده است.

آیت الله علم الهدی ادامه داد: عیاش ها و طبقه مرفه هیچ گاه نه تنها بار انقلاب را به دوش نکشیدند بلکه همواره آفت اسلام و انقلاب بوده اند.

وی با اشاره به حضور مستمر مردم مناطق محروم در تمام صحنه های انقلاب و نیز حضور حضور دائم آن ها در کنار انقلاب و حمایت از ارزش های انقلاب اسلامی گفت: هرچه شهید داریم از جنس مردم پایین شهر و مردم زحمت کش و انقلابی است و طبقه مرفه هیچ گاه بار انقلاب را بر دوش نکشیده اند.

وی خطاب به مردم این منطقه خصوصا نوجوانان و جوانان گفت: امروز نیز بار انقلاب بر دوش شماست و خوشبختانه با اتفاقات بسیار خوبی که در حوزه فرهنگی دراین مناطق در حال شکل گیری است این امیدواری وجود دارد که هم چنان مردم این مناطق به عنوان کسانی که بیشترین حمایت را از انقلاب اسلامی داشته و بار انقلاب بر دوش آن ها بوده است، همچنان به عنوان پرچم داران اصلی انقلاب با انجام فعالیت های فرهنگی ارزش های انقلاب را گسترش دهند.

امام جمعه مشهد مقدس اضافه کرد: خوشبختانه در سال های اخیر شاهد اقدامات بسیار ارزشمندی در حوزه کارهای فرهنگی در مناطق حاشیه شهر بوده ایم و امیدواریم به لطف خدا و همت مردم این مناطق خصوصا جوانان و نوجوانان بتوانیم حاشیه شهر مشهد را به عنوان یک شهر نمونه و الگو و نماد محبت به اهل بیت (ع)، در مشهد مقدس معرفی کنیم.

گفتنی است، این مراسم به همت مسجد امیر المومنین (ع) و مجموعه خادمین ۱۴ معصوم (ع) و با حضورخیل عظیمی از مردم مناطق بازه شیخ(پورسینا)، عباس آباد و مناطق همجوار برگزار شد که با مدیحه سرایی مداحان اهل بیت (ع)، آقایان غلامشاهی، عارف و قربانی نیزهمراه بود.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons