نوشته ها

تيمچه حاج شهباز بيجار، سراي فرش بیجار می شود

ارسال شده توسط :

تيمچه حاج شهباز بيجار، سراي فرش بیجار می شود

((میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان بیجار))

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان بیجار گفت: تيمچه حاج شهباز سنندج كه يك از بناهاي تاريخي اين شهرستان و در هسته مركزي  بازار بيجار قرار گرفته سراي فرش بیجار می شود.

ابراهیم الیاسوند افزود: این اداره با حمایت و پشتیبانی فرمانداری شهرستان و با هدف برون رفت از وضعیت فعلی، ارتقا سطح گردشگری و جذب مختصصین و تجار، افزایش سهولت در عرضه و دسترسی به انواع فرش بیجار، توسعه و افزایش سطح اشتغال و حفظ این هنر اصیل، سرمایه گذاری زیادی برای تهیه مکان مناسب و راه اندازی سراي فرش انجام داده است.

وي در ادامه گفت: تا کنون افزون بر سه میلیارد ریال برای تعمیر، مناسب سازی و راه اندازی خانه یا سرای فرش در تیمچه مشهور به حاج شهباز در بازار اصلی شهر بیجار هزینه شده است.

وی با اشاره به عدم آشنایی نسل جوان و نوجوان با هنر بی نظیر این دیار، اظهار داشت: اميدواريم را ه اندازي  سراي فرش بيجار بتواند موجب هویت بخشی و حفظ شان و جایگاه تاریخی فرش دیار گروس شود و به مرور زمان بتواند جایگاه تاریخی، اجتماعی، اقتصادی و راه های توسعه و آموزش نیروهای جوان مشتاق فرشبافی را فراهم نماید.

الیاسوند در پایان ضمن اشاره به ظرفیت بالای تاریخی فرش دیار گروس گفت: تا کنون بیش از 500 اثر تاریخی در این شهرستان شناسایی شده و تعداد 191 اثر نیز در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

شايان ذكر است : اين سرا در ايام دهه فجر به بهره برداري خواهد رسيد.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons