نوشته ها

ثبت آثار طبیعی شهرستان طبس در فهرست میراث طبیعی- ملی

ارسال شده توسط :

ثبت آثار طبیعی شهرستان طبس در فهرست میراث طبیعی- ملی

(( میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان جنوبی ))

تاکنون ۶ اثر طبیعی از این شهرستان طبس در فهرست میراث طبیعی- ملی ثبت شده است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان جنوبی؛ شهرستان طبس در غرب استان خراسان جنوبی و در منطقه‌ای با آب و هوای بیابانی واقع شده ‌است. در شرق شهر طبس رشته‌ کوه بلندی به نام رشته کوه شتری قرار گرفته که ضلع شرقی چاله بزرگ طبس را تشکیل می‌دهد. در خصوص وجه تسمیه طبس برخی گفته‌ اند نام آنجا “تب بس” بوده است “تب” در فارسی به معنی حرارت و داغی است و طبس یعنی بس بودن داغی و گرما. ناصر خسرو در سفر نامه خود از طبس به کرات یاد کرده است.

زهرا رضایی ملکوتی کارشناس ثبت میراث طبیعی استان در این خصوص گفت: شهرستان طبس، پیشتر جزئی از استان یزد بود که در سال ۱۳۹۱ به استان خراسان جنوبی ملحق شد. این شهرستان به جهت داشتن آثار و جاذبه های تاریخی و طبیعی شاخص و کم نظیر بسیار حائز اهمیت است.

وی افزود: پس از الحاق طبس به استان خراسان جنوبی به همت دفتر ثبت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان و همکاری کارشناسان مربوطه، تاکنون ۶ اثر طبیعی از این شهرستان در فهرست میراث طبیعی- ملی ثبت شده است. این آثار شامل درختان کهنسال، چشمه های آبگرم، دره و رودخانه (کال) می باشند.

ملکوتی گفت: با عنایت به اینکه آثار طبیعی جزو آثار تجدید ناپذیر می باشند لذا حفاظت و نگهداری از آنها بسیار حائز اهمیت بوده و در این خصوص مشارکت دستگاههای ذیربط و همکاری مردم و گردشگران را می طلبد.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons