نوشته ها

ثبت جهانی بافت قدیم شهر نراق در دستور کار میراث فرهنگی استان مرکزی است

ارسال شده توسط :

ثبت جهانی بافت قدیم شهر نراق در دستور کار میراث فرهنگی استان مرکزی است

((میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی))

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی گفت: ثبت جهانی بافت قدیم شهر تاریخی نراق در سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد(یونسکو) در دستور کار این اداره کل قرار دارد. سید محمد حسینی افزود: مستندات لازم در زمینه مرمت، احیا و کاربری مناسب بافت تاریخی شهر نراق با هدف طرح پرونده ثبت جهانی آماده شده و به زودی قابل ارایه به مجامع ذیربط است. وی با بیان اینکه نراق دارای ویژگی های منحصر به فرد و غنی فرهنگ اسلامی است، اظهار کرد: بافت قدیم این شهر مجموعه ای کم نظیر از نبوغ هنری، تبادل ارزش های بشری در یک محدوده زمانی با کار ویژه های متعدد، جلوه های معماری و فرهنگی خاص است و در معماری آن پیشرفت این عرصه با طراحی و چشم انداز اسلامی ملموس است. حسینی افزود: پرونده ثبت جهانی بافت تاریخی نراق سال آینده به شورای بین المللی آثار و محوطه های فرهنگی ، تاریخی ارسال می شود تا با ایجاد بستر ارزیابی و تشخیص معیارها و شرایط اصالت، مراحل ثبت در فهرست میراث جهانی مهیا شود. حسینی اظهار کرد: با ثبت یک اثر در فهرست میراث جهانی یونسکو، توجه و حمایت های جهانی برای آن فراهم می شود. وی گفت: حفظ و احیای بافت قدیم نراق امسال اعتبار استانی ندارد و به منظور تسریع در احیا و حفظ این مجموعه ارزشمند نیاز به اعتبار ملی است .

شهردار نراق نیز گفت: شهر نراق با قدمتی دو هزار ساله پس از ماسوله به عنوان دومین شهر ویژه دارای طرح جامع کشور است. محمود مرادی افزود: بافت قدیم شهر نراق با اعتبار هفت میلیارد ریال سال های گذشته مرمت و احیا شد و بستر تصویب آن به عنوان شهرهای ویژه کشور دارای طرح فراهم آمد. وی ادامه داد: در صورتی که بعد از تصویب طرح جامع شهر نراق سالانه ۱۰میلیارد ریال اعتبار تخصیص داده می شد و روند مرمت، احیا و کاربری بخشی بافت نراق تسریع می شد، ثبت جهانی آن سرعت می گرفت. وی خاطر نشان کرد: این شهر شرایط ثبت جهانی شدن را دارد چرا که مردم در کنار مسوولان، خود را متولی حفظ و احیای آن می دانند و در این راه مشارکت گسترده دارند. شهردار نراق توضیح داد: ارزش تاریخی شهر نراق را کارشناسان شهرسازی و معماری داخلی نیز تایید کرده اند.

مرادی گفت: نراق بهترین نمونه از شهرهای اسلامی است که در حوزه درون گرایی معماری اسلامی دارد گرچه ظاهر شهر بنایی در حال تخریب به نظر می رسد اما کالبد سازه ها و بناهای تاریخی بهترین نمونه شهرهای اسلامی با معماری منحصر به فرد است. شهردار نراق گفت: شهر نراق با وسعت ۲۰ هکتار یکی از شهرهای بکر و زیبا با بافت معماری دوره ایلخانی، سلجوقی و قاجاریه است که در آن یکصد منزل و ابنیه تاریخی وجود دارد. وی گفت: حدود یک دهه گذشته سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با مشارکت شهرداری نراق طرح راهبردی احیای این بافت با ارزش تاریخی را شروع کرده است. مرادی ادامه داد: این طرح در سه مرحله شامل نجات بخشی، ساماندهی و احیای بافت قدیمی انجام می شود. وی بیان کرد: در مرحله اول احیای این طرح که شامل مرمت بناهایی با دامنه آسیب جدی است، تاکنون نزدیک به ۵۰ درصد ابنیه مستقر از محل اعتبارات شهرداری و استانی سازمان میراث فرهنگی بازسازی و احیا شده است.

شهردار نراق گفت: جلوگیری از تخریب سه آب انبار، دو کاروانسرا و بازار شمس السلطنه از جمله اقدامات انجام شده در مرحله اول عملیات اجرایی مرمت بافت تاریخی نراق است و اقدامات لازم برای حفظ یک کاروانسرای دیگر نیز درحال انجام است. مرادی افزود: در مرحله دوم نیز ساماندهی این پروژه ها انجام شده است و در مرحله سوم هتل سنتی ،سوییت، بازارچه صنایع دستی و اقامت سرا توسط بخش خصوصی ساخته می شود. شهر نراق با وسعت ۷۰ کیلومتر در مسیر دلیجان به مشهد اردهال و کاشان واقع شده ا ست این شهر به تازگی به مجمع جهانی شهرهای اسلامی پیوسته است.

 

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons