نوشته ها

ثبت حلوا گردویی گلستانی ها در فهرست آثار ملی کشور

ارسال شده توسط :

ثبت حلوا گردویی گلستانی ها در فهرست آثار ملی کشور

(( میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان ))

حلوا گردویی گلستانی ها با شماره ۱۱۵۸در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

به گزارش روابط عمومی  و امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان مهندس ابراهیم کریمی مدیر کل این دستگاه گفت : حلوای گردویی یا “آغوز حلوا”  یکی از حلواهای  سنتی استان به خصوص شهرستان های بندرگز و کردکوی به شمار می رود.

وی افزود: مردم استان در شب نشینی ها ،جشن ها (عید نوروز، عید قربان، عید غدیر، شب یلدا و ..) جهت پذیرایی  ودر مراسمات عزاداری برای اموات آن را تهیه و طبق رسوم گذشتگان  به همراه نان محلی بین وابستگان و همسایه ها  تقسیم می کنند.

کریمی در اشاره به  مواد  مورد استفاده در حلوای گردویی  گفت: مواد اولیه این حلوا  برنج گرده، مغز گردوی سیاه، کره محلی، شکر و آب می باشد که پس از آماده شدن حلوا ، آن را به قطعات کوچک و گرد  تقسیم  و این قطعات را کشتا می نامند.

 مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان در پایان گفت : حلوا گردویی بندرگز و کردکوی به عنوان میراث معنوی(میراث فرهنگی ناملموس) به شماره ۱۱۵۸ در تاریخ ۲۲ اسفند سال ۱۳۹۴ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

 گفتنی است حلوا گردویی یکی از سوغات و عناصری  است که موجبات جذب گردشگر را در استان یا شهرستان فراهم می­ آورد و امروزه این حلوا یکی از عوامل مؤثر بر اقتصاد شهرستان بندرگز  محسوب می شود.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons