نوشته ها

ثبت دانشکده منابع طبیعی گرگان در فهرست آثار ملی کشور

ارسال شده توسط :

ثبت دانشکده منابع طبیعی گرگان در فهرست آثار ملی کشور

((میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان))

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان خبر داد: با پیگیری های انجام شده دانشکده منابع طبیعی گرگان در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

 

 

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان مهندس ابراهیم کریمی  مدیرکل این دستگاه در این خصوص گفت: این بنا اولین بنای دانشگاهی در استان بوده که ساخت آن مربوط به دوره پهلوی دوم می باشد.

 

کریمی تشریح کرد: این بنا که در فاصله ۶۰۰ متری  بافت تاریخی گرگان واقع شده است در سه طبقه زیرزمین ،همکف و اول ساخته شده و ساختار معماری آن همانند معماری ساختمان های دوره پهلوی اول در گرگان می باشد.

 

همچنین ساختار معماری بنا مشابه بناهای  مدرسه ایرانشهر، کاخ دادگستری، ساختمان دارایی و .. بوده که در آن کشیدگی بنا با در نظر گرفتن مسائل اقلیمی و دید مناسب رو به خیابان نمای اصلی رو به جنوب با رواقی ستون دار است که این ستون ها با مقطع دایره نمایی با ریتمی مشخص و پیش آمدگی مستطیلی بام ، مشخصه اصلی بنا است.

 

وی افزود: پلان طبقات به وسیله راه پله ای در مرکز باهم مرتبط می شود و اتاق ها در طرفین سازه اصلی بنا آجری بوده و نمای خارجی با اندود سیمان تگرگی پوشیده شده است و بام بنا به صورت تخت با دست اندازی کوتاه اجرا گردیده است.

 

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان در اشاره به تاریخچه بنا بیان کرد: در یازدهم مهرماه ۱۳۳۶ نخستین پایه های دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی با افتتاح آموزشگاه عالی جنگل و مرتع توسط وزیر کشاورزی در گرگان پیریزی شد .

 

این آموزگاه در سال ۱۳۵۵ به مدرسه عالی منابع طبیعی تبدیل گردید و پس از پیروزی انقلاب در سال ۱۳۵۸ با موافقت وزارت کشاورزی و وزارت علوم ،مدرسه عالی به وزارت علوم ملحق گشت .

 

ابراهیم کریمی در پایان گفت: با پیگیری های انجام شده این آثار غیر منقول فرهنگی-تاریخی با عنوان دانشکده منابع طبیعی گرگان در تاریخ ۱۳۹۵/۳/۲۲ با شماره ۳۱۵۱۶ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons