نوشته ها

ثبت قنات قصبه گناباد

ارسال شده توسط :

ثبت قنات قصبه گناباد

((میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی))

قنات قصبه گناباد در قالب “پرونده قنات های ایرانی” ثبت جهانی شد درچهلمین کمیته میراث جهانی در شهر استانبول قنات قصبه گناباد خراسان رضوی در قالب “پرونده قنات‌های ایران” در فهرست جهانی یونسکو ثبت شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، این قنات به عنوان طولانی ترین قنات جهان با قدمتی ۲۵۰۰ ساله به همراه تعداد دیگری از قنات های ایران به ثبت جهانی رسید.

در این پرونده علاوه بر قنات قصبه گناباد، تعداد دیگری از قنات های ایران از جمله بلده فردوس، زارچ حسن‌آباد، آسیاب آبی میرزا نصرالله مهریز یزد، جوپار کرمان، اکبرآباد و قاسم آباد بروات بم، مون در اردستان، وزوان و مزدآباد اصفهان و قنات ابراهیم‌آباد اراک در فهرست میراث جهانی یونسکو با هشت رای موافق به ثبت رسید.

یادآور می شود، قنات قصبه عظیم‌ترین قنات گناباد و یکی از عجایب تمدن تاریخ بشر است که از گذشته‌های دور توجه بسیاری را به خود جلب کرده است.

قنات قصبه با طول ۳۳ کیلومتر دارای ۴۰۸ حلقه چاه که عمق مادر چاه آن ۳۰۰ متر بوده که ۲۸ متر آب روی هم انباشته شده است که بجز شعبه اصلی شعبات فرعی دیگری نیز وجود دارد که از مجموع این کانالها ۶۰درصد آن مسدود و میزان آب دهی آن ۴۰درصد موجود ۱۵۰ لیتر در ثانیه است.

در همین ارتباط حسین زارع صفت مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی نیز در پیامی ضمن تبریک ثبت جهانی پرونده قنات های ایران از برنامه ریزی های جدی این اداره کل در خصوص قنات قصبه گناباد خبر داد.

پرونده قنات های ایران به عنوان بیستمین پرونده ایران در فهرست یونسکو ثبت جهانی شد.

 

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons