نوشته ها

ثبت مجموعه سوار کاری گنبد کاووس در فهرست آثار ملی

ارسال شده توسط :

ثبت مجموعه سوار کاری گنبد کاووس در فهرست آثار ملی

(( میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان ))

مجموعه سوار کاری گنبد کاووس به شماره ۳۱۴۴۹در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان، مدیر کل این دستگاه اجرایی با اعلام این خبر گفت: این مکان ورزشی که بعلت استقبال بیشمار دوستداران و طرفداران اسبداوانی در این منطقه ایجاد شده و در نوع خودش میتواند بزرگترین و بهترین در خاورمیانه باشد، بدلیل قدمت آن در اذهان مردم منطقه، خاطرات جمعی را یاد آور می کند و از اهمیت خاصی برخوردار است.

مهندس ابراهیم کریمی با اشاره به اینکه این اثر در تاریخ ۲۱/۰۱/ ۱۳۹۵ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است، افزود: از نظر ویژگی معماری نیز این بنا در منطقه خاص بوده و اولین بنای مجموعه سوار کاری در کل استان گلستان می باشد. وی ادامه داد: نوع ساختار بنا مطابق اولین سازه های بتنی ورزشی است که پاسخگوی تمامی نیازهای مربوط به دوره ی خود بوده است.

مهندس کریمی خاطر نشان کرد: این مجموعه دارای ۱۲۰ هکتار زمین کشاورزی، پارکینگ، فضای سبز، پیست اسبدوانی به مساحت تقریبی ۳۰ هکتار، سوئیت، ویلا، استبل (اصطبل) زمستانه و تابستانه، جایگاه مسابقات و استخر شنامی باشد و مسابقه های اسبدوانی در فصل های بهار و پاییز برگزار می شود که دوستداران ِ بسیاری را از گوشه و کنار کشور به خود جذب می کند.

وی اذعان داشت: مجتمع سوار کاری گنبد کاووس در سال ۱۳۴۰ با اهداف مسابقه های کورس اسب دوانی و تولید و پرورش اسب های نژاد ترکمن پایه گذاری گردید و در سال ۱۳۵۲ این مکان ساخته شد و همواره مورد استفاده مسابقات اسبداونی در طول این سالها بوده است. پس از انقلاب مجموعه با تصویب شورای انقلاب به سازمان تربیت بدنی واگذار گردید و اکنون به مدت سه سال است که مجتمع با همگی اموال منقول و غیر منقول به شرکت تجهیز و نگهداری اماکن ورزشی سازمان تربیت بدنی واگذار گردیده و از سوی دیگر فدراسیون سوار کاری مجموعه را برای مدت نامعلومی از شرکت تجهیز اجاره نموده است.

مدیر کل میراث فرهنگی گلستان در ادامه گفت: بنای مورد ثبت از لحاظ معماری در منطقه شاخص است این بنا با سازه ای بتنی در ارتفاع حدود ۱۳ متر با حجمی مکعب مستطیل احداث شده است. کشیدگی این حجم در جهت شمالی جنوبی است و میدان مسابقات نیز در جبهه ی شرقی آن قرار دارد.

وی همچنین افزود: بنا بصورت ۳ طبقه است که در طبقه ی همکف دو بخش نیمه باز با کاربری فضای پیش بینی مسابقات دارد این دو فضای وسیع در دو طرف بخش اصلی و مرکزی بنا قرار دارد. بخش مرکزی بنا که بعنوان هسته ی اصلی کاربرد دارد در این طبقه بصورت کاملا محصور با کاربری فضای اداری، فضای پیش بینی، اتاق چابکسواران، نمازخانه، آموزشی، رختکن و سایر سرویسهای مربوط به چابکسواران می باشد.

مهندس کریمی در پایان یاد آور شد: مسابقه های اسبدوانی به جز گنبد کاووس در شهرهای تهران، مشهد، کردستان و بندر ترکمن نیز برگزار می گردد.

 

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons