نوشته ها

ثبت ملی آئین های عاشورایی خراسان رضوی ریشه در پیشینه مذهبی این سر زمین دارد

ارسال شده توسط :

ثبت ملی آئین های عاشورایی خراسان رضوی ریشه در پیشینه مذهبی این سر زمین دارد

(( میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی ))

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی با اشاره به ثبت ملی آئین های عاشورایی خراسان رضوی گفت: ثبت ملی این آئین ها و مراسم معنوی ریشه در پیشینه مذهبی این سر زمین دارد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، حسین زارع صفت با بیان این مطلب افزود: خوشبختانه بنا به پیشنهاد اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی و تصویب کمیته ثبت میراث ناملموس (معنوی) کشور، مراسم و آئین های عاشورایی استان در این فهرست به ثبت رسیده است.

وی گفت: گستره خراسان با توجه به ماهیت مذهبی و دینی آن به­ ویژه وجود مضجع متبرک حضرت رضا (ع) که سالیانه پذیرای میلیون ها زائر داخلی و خارجی است، یکی از کانون­های برگزاری مراسم و آئین های عاشورایی در کشور است که با وجود ۲۷ شهرستان در این استان، تعدد و گوناگونی این مراسم را ایجاب می­نماید.

زارع صفت گفت: آنچه برای ثبت یک مراسم مذهبی و آئین عاشورایی در فهرست میراث ناملموس (معنوی) کشور مورد نیاز می­باشد، گذشت حداقل سه نسل از آن و اجرای مراسم مذکور در حال حاضر می­باشد که با تلاش کارشناسان معاونت میراث فرهنگی سه اثر معنوی در این قالب شناسایی و مستند سازی گردید و پس از طرح در کمیته ثبت میراث ناملموس با نظر جمعی داوران کمیته به ثبت رسید.

این مقام مسئول افزود: از جمله این میراث ناملموس ثبت شده، مراسم چادر پوشان حسینیه قنادها سبزوار بوده است که به لحاظ تاریخی اولین مراسم چادر پوشان یا خیمه پوش در عصر قاجار و در تکیه دولت کاخ گلستان تهران وجود داشته و در حال حاضر نیز در حسینیه فهادان یزد انجام می­شود. بنابراین چادر پوشان حسینیه قنادها تنها مکانی در استان است که مراسم مذکور در آن اجرا می­شود. چادر مذهبی این حسینیه نیز به لحاظ عنصر میراثی از اهمیت زیادی برخوردار بوده و قابل ثبت در فهرست میراث منقول می­باشد.

زارع صفت گفت: یکی دیگر از این آئین های عاشورایی؛ مراسم حسن و حسین بیدخت گناباد است که با شیوه­ای منحصر به فرد در اجرای دایره وار، چاووشی خوانی میان دار و حرکات پا و دست عزاداران همراه است و با وجود اسناد و مدارک ارائه شده در فهرست میراث ناملموس کشور به ثبت رسید.

وی در ادامه افزود: همچنین مرثیه خوانی عاشورایی مند در شهرستان گناباد نیز به دلیل وجود ترکیبی موزون و هماهنگ در اجرای این مرثیه که از ترجیع­بند محتشم کاشانی، دیوان عبدالجواد جودی خراسانی و از خزائن الشعار اقتباس گردیده به لحاظ ریشه­دار بودن و اصالت و هویت مذهبی در این فهرست قرار گرفت.

وی در پایان اظهار داشت: بخشی از عرصه میراث ناملموس به مثابه گنجینه ای از آداب و رسوم اجتماعی و آئین هاست که موضوعاتی از مجموع آنها در گروه مذهبی قرار می گیرد و هدف از ثبت آنها افزون بر صیانت از این میراث انتقال این ارزشها بدون ایجاد بدعت، به نسل های آینده است.

خاطر نشان می­شود که از مجموع ۷۶ میراث ناملموس ثبت شده استان خراسان رضوی ۱۷ موضوع در شمار مراسم و آئین های عاشورایی شناخته شده است.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons