نوشته ها

ثبت ملی خانه تاریخی خسروخان در استان چهارمحال و بختیاری

ارسال شده توسط :

ثبت ملی خانه تاریخی خسروخان در استان چهارمحال و بختیاری

(( میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری ))

بنای تاریخی خسروخان در شهرستان سامان استان چهارمحال و بختیاری ثبت ملی شد.

به گزارش دفتر امور فرهنگی و ارتباطات اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری:

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان از ثبت خانه تاریخی خسروخان واقع در شهرستان سامان در شورای ثبت آثار ملی به شماره۳۱۵۴۵در فهرست خانه های تاریخی کشور در تاریخ۲۵/۵/۹۵ خبر داد و اظهار داشت: خانه مذکور یکی از بناهای ارزشمند با معماری دوره های زندیه- قاجار و قسمتی نیز پهلوی، می باشد.

بهمن عسگری سوادجانی با بیان اینکه  این بنا در مساحتی بالغ بر ۷۳۳مترمربع و به صورت درونگرا ساخته شده است گفت: شکل کلی آن بصورت مستطیل و مصالح بکار برده در این خانه از خشت خام و چوبهای بسیار تزینی می باشد.

عسگری سوادجانی اولویت های ثبت این اثر را شامل استفاده از تکنیکها و مصالح سنتی در ساخت بنا، یادگاری از معماری دوره قاجار ونیز قسمتهای معماری پهلوی ،وجود فضاهای کالبدی معماری سنتی در بنا ،تزئینات و امودهای زیبا در بنا دانست و اذعان داشت: خانه خسرو خان سامان یکی از بناهای تاریخی و ارزشمند استان می باشد که می توان در جهت حفظ و احیاء آن گام هایی برداشته شود.

وی در پایان گفت: این اداره کل در نظر دارد ،تهیه حریم، تهیه طرح مرمت ، مرمت اضطراری، ساماندهی کالبدی، مرمت جامع و احیاء بنای مذکور را در دستور کار خود قرار دهد.

 

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons