نوشته ها

ثبت ملی هنر بافت قالی جوشقان قالی در فهرست میراث معنوی کشور

ارسال شده توسط :

ثبت ملی هنر بافت قالی جوشقان قالی در فهرست میراث معنوی کشور

((میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان))

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشان از ثبت مهارت بافت قالی جوشقان قالی در فهرست میراث معنوی کشور خبر داد.

به گزارش واحد خبر اداره امور فرهنگی و روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان ” محسن جاوری” با اعلام این خبر عنوان نمود : ثبت مهارت بافت قالی جوشقان قالی در شورای سیاست گذاری ثبت آثار معنوی کشور که در تهران برگزار شد به ثبت ملی رسید.

جاوری، شهر جوشقان‌ قالی را از دیرباز یکی ‌از مراکز مهم ‌قالی ‌بافی‌ در ایران دانست و افزود: قالی های جوشقان با طرح ‌جوشقانی ‌معروف ‌است‌ و پسوند قالی برای جوشقان حکایت از دیرنیگی و رونق صنعت قالی بافی در این خطه دارد.

وی با تاکید بر اینکه این هنر سرشار از نقش و نگار طوری در زندگی مردمان این خطه حک شده که گویی جوشقان بدون نام قالی شناخته نمی شود اضافه کرد: این قالی به لحاظ مهارت و تکنیک بافت، نوع نقشه و رنگ، و نیز نوع دستگاه و ادوات آن از قالی کاشان متمایز است.

کارشناس مردم شناسی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز ادامه داد: صرف نظر از نقشه ی کم نظیر قالی جوشقانی، پودگذاری و ظرافت در رج شماری آن نسبت به قالی کاشان متفاوت است، ساختمان دارهای قالی جوشقان پیچیده تر از دستگاه های قالی کاشان است. این دستگاه از نوع دارهای عمودی و ثابت است که در داخل یکی از اتاق ها به نام اتاق «قالی باف خونه» دایر می کنند.

عباس تراب زاده با تاکید بر اینکه از ویژگی های بارز قالی جوشقانی ذهنی بافی نقشه ی آن است که از زمان های خیلی دور نسل به نسل به بافندگان امروزی رسیده است تصریح کرد: بافت فالی جوشقانی علاوه بر جوشقان در مناطق دیگری از قبیل آزران ، ورکان، برزک، کامو، قهرود، تجره، پنداس و آرنجن متداول است که این قالی در این آبادی ها نیز به قالی جوشقانی معروف است.

جوشقان قالی از توابع بخش قمصر در ۷۵ کیلومتری جنوب کاشان و ۹۰ کیلومتری اصفهان قرار گرفته ‌است.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons