نوشته ها

ثبت چمن سلطانیه و چنار پیر در فهرست میراث طبیعی کشور

ارسال شده توسط :

ثبت چمن سلطانیه و چنار پیر در فهرست میراث طبیعی کشور

((گزارش روابط عمومي اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان زنجان))

مدیرکل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان زنجان با اعلام این خبر افزود: چمن(چمنزار) سلطانیه و درخت چنار کهنسال در روستای زهتر آباد شهرستان طارم در فهرست آثار میراث طبیعی کشور به ثبت رسید. یحیی رحمتی تصریح کرد: همزمان با برگزاری نشست تخصصی ثبت آثار طبیعی کشور پرونده های این دو اثر طبیعی که توسط معاونت میراث فرهنگی استان زنجان آماده شد و پس از بررسی  اسناد و مستندات پرونده این دو اثر طبیعی با اکثریت آراء به ثبت رسید. وی با اشاره به اینکه: نشست تخصصی ثبت آثار طبیعی توسط معاونت میراث فرهنگی کشور درتهران برگزار شد، خاطر نشان کرد؛ چمن تاریخی سلطانیه به دلیل در معرض خطر بودن به علت افزایش چرای بیش از حد دام وهمچنین افزایش میزان بهره برداری از آبهای زیرزمینی در منطقه به عنوان اثر درمعرض خطر به ثبت رسید. رحمتی متذکر شد: این آثار تحت حمایت و نظارت اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان زنجان خواهند بود. وی گفت: در برنامه دفاع از ثبت این آثار دکتر فیض ا…پور از دانشگاه زنجان نیز همکاری نمودند.

(( چمن سلطانیه))

چمن طبیعی سلطانیه قسمتی ازفلات زنجان – ابهر را در برگرفته واین فلات از فاصله گرفتن دورشته ارتفاعا ت موازی که درجهت شرقی –  غربی امتداد دارند، تشکیل گردیده، ارتفاعات شمالی شامل کوههای طارم از رشته جبا ل البرز درخط مستقیم ورشته ارتفاعات جنوبی واقع دراین ناحیه که به رشته کوههای سلطانیه معروف است. چمن معروف سلطانیه باوسعت تقریبی 35 کیلو مترمربع بطول 20 کیلومتر به عرض متوسط 2 کیلو متر در قسمت جنوبی این فلات قرارگرفته است. اوضاع جوی موقعیت چمن سلطانیه درمنطقه، که مرتفع ترین نقطه فلات زنجان وابهر است، ( به ارتفاع 1800 متر) ادامه رشته کوههای واقع درجنوب وشمال آن وهمچنین مطالعات دیا گرام های جوی، این منطقه را در ردیف مناطق با آب و هوای استپی سرد قرار داده است.درارتباط با این چمن نقل قولهای فراوانی آمده:

“حمد ا… مستوفی” معتقد است قبل ازحمله مغولان درسلطانیه فعلی هیچگونه ساختمانی نبوده، این ناحیه به شکل مرغزار وچمنزار بوده و سلاطین مغول پس ازاستقرار ، کم کم برای شکاروگذرانیدن ایام تابستان و با برافراشتن چادرها ایام استراحت تابستانی را در آنجا سپری می کردند به همین جهت این محل “قون قور اولانگ” یعنی چمنزار یا شکارگاه شاهین نامیده می شد. “مادام دیولافوا” جهانگرد فرانسوی در سفرنامه خود از چمن سلطانیه به نام کنگرلند یاد می کند (یعنی چراگاه عقابان …) شرویاز نام چمن سلطانیه قبل از حمله مغول بوده و بعد از آن به نام “قون قوراولانگ” تبدیل شده است. دشت سلطانیه به استناد مدارک باستان شناسی خاستگاه استقرارهای مختلفی از هزاره های پیش از تاریخ به بعد است،این دشت  سرچشمه رودخانه زنجان رود و ابهررود می باشد، این دو رودخانه پیش ازقدرت گرفتن تحت الارض چمن سلطانیه در طول مسیر و درکنار شاخه های فرعی خود به نوعی باعث پدید آوردن و قوام استقرارهای مختلفی شده اند. طبق كتيبه هاي گلي آشوريان در چمن سلطانيه اقوام جنگجوي ساكاريتها زندگي مي كردند و در زمان دولت مادها به اسم اريباد و در زمان پارتها آنرا به اسم اولين پادشاه خود يعني ارساس نامگذاري كردند. به احتمال قوي در دوره حكومت مادها اين محل مسكوني بوده است زیرا در فاصله کمی از اکباتان ( همدان ) پایتخت مادها قرار دارد.

((درخت چنار زهتر آباد طارم))

این درخت در مجاورت مسجد روستای زهتر آباد، بخش گیلوان از توابع شهرستان طارم واقع شده و با ارتفاع 14 متر و قط 5/2متر که براساس تحقیقات انجام شده، قدمت این درخت به 300 سال می رسد.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons