نوشته ها

ثبت چند افتخار دیگر از گیلان در فهرست آثار ملی کشور

ارسال شده توسط :

ثبت چند افتخار دیگر از گیلان در فهرست آثار ملی کشور

(( میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان ))

نحوه پخت سنتی چندین خوراک اصیل گیلان به همراه مراسمات و مهارت های این استان در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان؛ رضا علیزاده در تشریح جزئیات این خبر اظهار داشت: استان گیلان با داشتن جاذبه های گردشگری بی نظیر و اصالتی ممتاز در سطح کشور و خارج از مرزهای جغرافیایی دارای شهرت و محبوبیت است.

وی با بیان اینکه حفظ هویت و تلاش برای احیای سنت ها از دیرباز در گیلان مرسوم بوده است؛ اذعان نمود: در راستای صیانت از میراث معنوی و ارزشمند نیاکانمان، کارشناسان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان ثبت چندین پرونده در فهرست آثار ملی را دنبال نمودند.

علیزاده از ثبت بازارهای هفتگی گیلان و شیوه کسب و کار سنتی در آنها به شماره ۱۱۴۲ در فهرست آثار ملی خبر داد و گفت: مهارت سنتی سفالگری گیلان نیز با شماره ۱۱۴۹ در این فهرست به ثبت رسیده است.

این مقام مسئول به ثبت پرونده های “تهیه زیتون پرورده گیلان” به شماره۱۱۴۳، “شیوه پخت باقالا قاتق” به شماره ۱۱۴۴، “شیوه سنتی پخت میرزا قاسمی” به شماره ۱۱۴۵، “شیوه سنتی پخت اناربیج” به شماره ۱۱۴۶و نیز “شیوه سنتی پخت مرغ ترش” به شماره ۱۱۴۷ در فهرست آثار ملی اشاره نمود و افزود: در کنار بحث خوراک اصیل گیلان، “مراسم علم بندی روستای فوشازده آستانه اشرفیه” به شماره ۱۱۴۸ بعنوان میراثی ناملموس در این فهرست به ثبت رسید.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان در پایان ثبت ملی “مهارت سنتی گلیم بافی در منطقه تالش” به شماره۱۱۵۰ را از دیگر افتخارات کسب شده برای استان خواند و خاطرنشان کرد: پرونده های مذکور در تاریخ ۲۴اسفند به ثبت رسیده اند.

 

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons