نوشته ها

ثبت یک هزار و ۷۵۶ اثر از آذربایجان شرقی در فهرست آثار ملی

ارسال شده توسط :

ثبت یک هزار و ۷۵۶ اثر از آذربایجان شرقی در فهرست آثار ملی

((میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی))

مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی از ثبت یک هزار و ۷۱۶ آثار غیر منقول (محوطه و بنای تاریخی) ، ۳۱ اثر معنوی و ۹ اثر طبیعی آذربایجان شرقی در فهرست آثار ملی کشور خبر داد.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی ؛ صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی فرزین حق پرست گفت : تا کنون یک هزار و ۷۵۶ اثر استان در حوزه میراث غیر منقول (محوطه و بنای تاریخی)، ناملموس و طبیعی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است که در سال گذشته نیز ۸ اثر در این فهرست جای گرفت.

حق پرست با اشاره به آثار ثبت شده در سال گذشته یادآور شد: خانه اربابی روستای دیزج خلیل در شهرستان شبستر به شماره ۳۱۰۸۹ ، خانه صدرالاسلامی مراغه به شماره ۳۱۰۹۱ ، عمارت تومانیانس وینق به شماره ۳۱۱۸۳ ، خانه سرکاراتی تبریز به شماره ۳۱۱۸۴ در فهرست آثار غیر منقول ؛ و غار هامپوئیل مراغه به شماره ۲۳۵ ، غار دیبی یوخ گول آخیر ورزقان به شماره ۲۳۶ و آبشار سرکند دیزج به شماره ۲۳۴ در فرست آثار طبیعی کشور به ثبت ملی رسیده است.

حق پرست ثبت آثار تاریخی در فهرست آثار ملی را اقدامی شایسته در جهت حفظ آثار تاریخی دانسته و خاطر نشان کرد: ثبت آثار تاریخی در فهرست آثار ملی یک مسئولیت همگانی برای حفظ و نگهداری از آثار ثبت شده ایجاد می کند چرا که آثار تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی متعلق به همه مردم کشور است و حفظ و نگهداری آن نیز وظیفه ای ملی است.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons