نوشته ها

جشنواره تفرش و بابل زمینه ساز حفظ فرهنگ بومی

ارسال شده توسط :

جشنواره تفرش و بابل زمینه ساز حفظ فرهنگ بومی

((میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی))

تور گردشگری با حضور هنرمندان شهرستان بابل و بند پی جهت آشنایی با آثار تاریخی و جاذبه های گردشگری و شرکت در جشنواره فرهنگی شهرستان تفرش برگزار شد.

در این تور گردشگری، هنرمندان استان مازندران از قلعه تاریخی حیدری، تکیه زاغرم و جاذبه های تاریخی و گردشگری شهرستان تفرش بازدید کردند و در جریان برگزاری جشنواره تفرش و بابل، با هدف تبادل فرهنگی و معرفی جاذبه های به همراه مسئولین این دو استان نشستی برگزار کردند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی گفت : تبادل فرهنگی بین استان های مازندران و مرکزی گامی در جهت شناخت بیشتر فرهنگ و آیین های مختلف کشور و نیز رونق گردشگری است.

سید محمد حسینی در این نشست در خصوص این جشنواره گفت: طبق تفاهمی که صورت گرفته اردوی فرهنگی هنری و گردشگری اصحاب هنر و فرهنگ این دو استان مد نظر قرار گرفت و طبق توافق ابتدا استان مرکزی با محوریت تفرش میزبان هنرمندان استان مازندران بویژه بابل و بندپی است.

وی مدت زمان این جشنواره را سه روز عنوان کرد و افزود: این اقدام با هدف افزایش همبستگی و گسترش تعامل اجتماعی و در راستای توسعه و نیز معرفی قابلیت های فرهنگی و تاریخی و طبیعی در نظر گرفته شده است.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی ارتباط فرهنگی با فعالان فرهنگی هنری و تبادل نظرات را از دیگر محاسن این جشنواره برشمرد و عنوان کرد: این حرکت به نوعی حفظ فرهنگ بومی یک منطقه و آشنایی بیشتر و با کیفیت تر مردم نسبت به آئین ها و داشته هاست.

التفات اباذری مدیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان بابل نیز در این نشست جشنواره را زمینه مطلوبی جهت پرداختن به بحث گردشگری عنوان کرد و گفت: با توجه به تأثیر گردشگری در رونق اقتصادی باید به این حوزه بیش از پیش پرداخته شود.

اباذری پتانسیل های گردشگری تفرش و بابل را حائز توجه دانست و بیان کرد: برگزاری این جشنواره موجب تعامل در رفت و آمد بیشتر اهالی این استان ها خواهد شد و این اقدام به نوعی ترویج فرهنگ و رونق گردشگری محسوب می شود.

امام جمعه تفرش در این نشست درباره این تصور که تنها با مذاکرات تمامی مشکلات حل خواهد شد را یک خیال واهی دانست و گفت: نباید به دشمن اعتماد داشته باشیم و با تکیه بر فرهنگ ایرانی اسلامی خود باید در راه رشد و شکوفایی گام برداریم، این از رسالت های مهم هنرمندان است.

مؤمنی تفرش را شهر دانشمندان و هنرمندان توصیف کرد و افزود: این شهر مشترکات زیادی با بابل دارد و امیدواریم این تبادل فرهنگی به عنوان ابتکار مطلوبی است و می تواند گام مؤثری در تحقق شعار سال باشد.

وی با بیان اینکه وظیفه هنرمندان تنها به تصویر کشاندن یک داستان دینی نیست افزود: یک هنرمند باید به دنبال حقایق دین اسلام باشد.

امام جمعه تفرش نمونه بارز این امر را فیلم محمد(ص) عنوان و بیان کرد: این اثر یکی از شاهکارهای هنری است که حقایق دین اسلام را به خوبی به تصویر کشیده است.

مؤمنی این فیلم را جواب خوب و هنرمندانه به توهین های دشمن علیه دین اسلام دانست و عنوان کرد: دشمن قصد مخدوش کردن دین اسلام با استفاده از ابزار هنر را داشت و این مقابله مناسبی در مقابل دشمن بوده است.

وی درگیری این روزهای قشرهای مختلف را در غفلت از یاد خدا و مسائل دینی برشمرد و عنوان کرد: هر انسانی که به خالق خودش پشت کند مسلما دیگر زیبایی نمی ماند که از آن لذت ببرد و حتی در صورت برخورداری از دارایی فراوان نیز گرفتار و در بند خواهد بود.

حدود ۴۰ نفر از هنرمندان استان مازندران در اکثر حوزه های هنری در این اردو شرکت کرده اند.

برنامه های این تور شامل تبادل نخبگان و فعالان فرهنگی، هنری و نشست های تخصصی هم اندیشی در حوزه های مختلف قرآنی، خوشنویسی، هنرهای نمایشی، تعزیه، هنرهای تجسمی، موسیقی و مطبوعات به همراه بازدید از جاذبه های سیاحتی و زیارتی در شهرستان های تفرش، اراک، خمین، محلات و آشتیان خواهد بود.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons